Co je dobrý, to je nezdravý

23. září 2010 v 15:11 | Kitty |  Zdravíčko a papu
Zdravím zase na chvilku mezi prací. Titulek je správný. My letitější pamatujeme, o čem to je. Byla jiná doba a tak až teď konstatujeme - co je dobrý, to je většinou nezdravý...


Tuším tak v 70. letech tu něco nebylo a tu něčeho byl nadbytek. Byla to nevyvážená situace. Asi to zavinilo zaměření na kvantitu, aby se lidi nacpali a dali pokoj. A tak se vychvalovalo, jak potřebné je jíst tučné vepřové maso, bůčky, plecka, jitrničky, ovary a další dobrůtky z domácích zabijaček. Obratem ale zase nebyly, a pod pultem je prodávali řezníci, produkty, jako byla játra, ledvinky, mozeček a takové pochutiny. Dnes vím, že tučná masa, droby včetně toho mozečku, sádlo, škvarky se sádlem, anglická slanina, špek do salátu, majonézy, uzená masa a párečky... - bacha, už ujíždím! To všechno je totiž úplně nejvíc nezdravé, jak mi vypočítala dietoložka a diabetoložka, sama štíhlý vykřičník a reklama zdravého životního stylu, kypící zdravím. Dnes už to bohužel vím taky, ale jen tak si tajně vzpomínám, jak to bylo dobré!!!!

Kdo mě zná, ten ví! V hovorech o potravě, obídcích a pochutinách se zdržuju komentářů. Okolí ví, že jsem na dobrovolné dietě a za několik dní už budu slavit cent. Takto sto kilo živé váhy. Moje milá paní ortopédka mi popřála, abych sundala ten batoh sádla a popřála mi k tomu hodně síly. Je hodné zřetele, že právě ona mi dohodila paní doktorku, která se mnou dokázala nemožné. Už od roku 2008 jsem pořád nabírala kila, doktor hrozil zvyšováním porce léků na tlak, cholesterol, dnu, už jsem přišla o jeden kolenní kloub a pořád nic nezabíralo. Přece jen jsem postupně ubírala maso (kvůli dně), škvarky (kvůli lipidům), objem porcí, ale nedařilo se. Ono to moje fungující tělo si dovedlo poradit. Menší porce čehokoliv asi zaregistrovalo a promtně naprogramovalo lepší využití a to podstatné zase uložilo pod kůži a na břiše! I došlo zákonitě k situaci, kterou prožívám.

A jsem zase u toho. Všechno dobrý je nezdravý. A já mám vsugerováno, že musím jíst zdravě, abych přežila a i tak vypadala. Nakoupila jsem si elektronické váhy, ty mám všude, kde si připravuji stravu. Zpočátku jsem v tabulkách bádala, zda je lepší si dát jogurt nebo něco dalšího zdravého, nebo si vzít (úkradkem, ale se svým vědomím) na špičku majonézy na toust (má 22 gramy) a tak podobně. Když jsem si to dala, tak jsem zalistovala v tabulkách a zapsala vše, co jsem do huby dala. Mírný hlad byl mým souputníkem. Mohla jsem volit. Příkaz zněl - bílkoviny neomezovat, už od počátku jsem musela jíst šunky a maso v různých podobách. Jenže co dna? Tak to obměňuju sojovým masem, tofu... Tohle je sice zdravý, ale až tak, že mi šunky lezou krkem a jsem vděčná, když natrefím na pikantní tofu. Tak teda žiju.

No, žiju. Už ani nelituju těch dobrot. Těší mě, že si teď v pohodě zašněruju boty. Těší mě, že mě doktor vyhřešil, že mi to říkal - shoďte kila a nebudete otrokem pilulek. Těší mě, že mě druhé, to opotřebovanější kolínko, už nebolí a neotéká a nemusím pamatovat před každou cestou, abych měla Ibuprofen. Těší mě, že už dojdu s nordickými holemi do vedlejší části obce k přátelům nebo i do obchodu či za bylinkami. A nadávám tlusťochům v televizi s dvěma metráky váhy i víc, že se nemuseli přežírat...

To všechno mě už těší. Ale když jde řeč o nějakém extradobrém jídle, které si někdo dopřál, tak tajně nebo i veřejně konstatuju: "Je to dobrý, ale nezdravý!" Dokonce i rodina a dobří známí se naučili taky tak mluvit. Dovětek rozhovoru o něčem dobrém je většinou ... "ale nezdravé!"

Zatímještědocelahmotná Kitty
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 15. dubna 2016 v 17:22 | Reagovat

No vidíš, Kitty, a já odjakživa tvrdím, že je zdravé všechno, co mi chutná. ;-)  :-D

2 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 22. srpna 2016 v 6:46 | Reagovat

Po 6 letech jsem odhalila (díky poslednímu blogu), začetla se sem a souhlasím s předřečnicí. Což se mi říká snadno - tlustý maso mi nikdy nechutnalo a nejedla jsem.
Ovšem i doktoři to mají tak, že každou pětiletku přijdu na to,že co bylo zdravé, už tak úplně není... pak to zase změní. Tsssss, jím, co mi chutná a je to. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU