Naši dravci

12. září 2010 v 9:49 | Kitty |  Živočíškové a mazlíci
Dobré ránko a pěknou neděli. Snad to vydrží a tak mám nápad. Máme doma totiž dravce, a to ne ledajaké. Tak čtěte dál, abyste věděli...Hned ráno jsem potřebovala lopatku, která visí na dveřích na půdu. A vida - otevřené dveře odkryly čekané zákoutí. Už několik dní máme spadeno na myš, živící se na naší půdě bez koček. No a dnes byla pastička plná a v ní napapaná myš. Hned po ránu úspěch.

Proč píšu o takové věci a jak to souvisí s titulkem? Hned vysvětlím. Na naší farmě máme nejen myši, ale také ptáčata a nakonec dravce. Nejsou exotičtí, jsou docela obyčejní, užiteční, a i myši papají. No co bych to natahovala - jsou to slepice. Všimli jsme si, že občas se dostanou k masíčku různého druhu a umí s ním pracovat. A taky náhodou jsme přišli na to, že se poperou i s myšmi. Občas máme přetlak myšek, které se chytily do našich důmyslných pastí. Jednou jednu takovou Pepíno pohodil ještě v době, kdy na dvoře byly slepice, než je vyhnal na zahradu. A stalo se, že se po hozené myšce rozehnala slepice. To se může stát, protože pokud nevíte, slepice mají rády maso, drcené kosti i občas si něco živého samy uloví.
Před třemi dny to málem odskákalo ptáče našich vlaštoviček. Jsou ještě slabé a asi je rodiče nutili - prostě slepice na dvoře, ptáče na zemi - a už jsme strnuli, co se stane. Už na ně útočily a tak bylo nutné pohnout sádelnatou postavou a zachraňovat. Pepíno byl rychlejší a dostal je z jejich zobáků. Druhé sedělo u našich schodů, staří je krmili. Pomocí dvojáku žebříku jsme je vysadili do jejich hnízdního paneláku a oddechli si.

No a dnes je tam myška. Docela se těším, až přijde Pepíno z kostýlka a předestře našim dravcům toto malé "predjedlo", jak docela mile říkají Slováci. My oba i další zájemci mohou pozorovat, jak se slípky těší a perou se o takové masité sousto. To je některá uloví ze země a ne že by je normálně pozřela. Ne! Ona se musí vyrovnat s hejnem dalších tří slepic, takže se snaží najít skrytý kout, kde pak s myškou soustředěně mlátí o zem sem a tam. Co odpadne, to popadne a sežere. Pokud je mezitím napadena některou další slepicí, tak zbytek lapne do zobáku a ubíhá dál. Zbytek kořisti se jí klátí pod zobákem. Až nadejde okamžik, kdy zbylé masíčko nadhodí a polyká. Někdy je ještě velké, tak buď je ještě oklepe o zem, nebo i někdy o ně přijde a proces probíhá u dalšího dravce. Nakonec i nejmenší zbytek hlodavce zmizí ekologicky upotřebený na naší farmě. Mizí tak i další masité zbytky, to nebudu rozvádět. Dnes mi ale přišlo, že by i toto ekologické chování našich slepic se dalo pojmenovat. A tak jsem napsala článek o našich dravcích.

Napadlo by vás měšťáky, že se to může na farmě dít? Vidíte, teď to víte! Zdraví vás Kitty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU