Stáří jako relaxace

12. září 2010 v 15:04 | Kitty |  Úvahy a zkušenosti
Nebojte se stáří! Radí vám starucha z farmy. Odmyslete si celostátní ekonomickou situaci a moji úvahu berte jako ideální stav. Důchodci mají vyhráno!Celý život jste bojovali. Se sourozenci, rodiči, učiteli, zaměstnavateli i kolegy, s přítelem a manželem, příbuznými, s měsíčními cykly a potížemi kolem otěhotnění. Boje různé intenzity ale skončí dosažením důchodu. Tedy i věku i faktu, že dosáhnete k výplatě důchodu.

Po celý život jste zvažovali a plánovali, jakou práci si najít, jakou vykonávat, jak ji vyměnit za jinou (v době, kdy práce bylo habaděj). Zapadli jste do stereotypu života a práce, kdy zázemí rodiny bylo východiskem k dobrému pracovnímu nasazení. /Koukám, že píšu jako úřední protokol, ale k této úvaze to myslím patří/. A dojde doba důchodového věku a vše to je nepodstatné. IDEÁLNÍ je jedno, kdy a jak vstanete a jestli vůbec vstanete z postele. Je jedno, jestli provedete nějakou plánovanou práci - protože mezitím se vynoří jiná a vy pro ni zapomenete, co jste si usmyslili předtím. A nakonec - když ji většinou neuděláte dnes, tak vás milá sousedka poučí, že ji můžete udělat zítra nebo pozítří, případně že zjistíte, že ji za vás udělal někdo jiný nebo že to nebylo vůbec potřeba udělat.

Celým životem jste se hnali jako zpěněný kůň. Pořád něco spěchalo, něco muselo být hotové, na něčem hodně záleželo. Nestíhali jste nebo jste pracně něco uspěchali. Málokdy vás někdo pochválil, chválit musela vaše ruka poklepáním na vaše rameno. Veškeré diplomy a prémie vybledly a ztratily na významu (prémie jako nevýznamný zdroj výživy hlavně). Ještě jsem chvíli zažila sametový převrat, kdy začalo jít do tuhého. Všechno vzal čas, v důchodu jste zvolnili a nic se nestalo!

Mám "Důchodcovský hrnek" z keramiky a na něm nápis hlásá: "Konečně jsi v důchodu, to máš hochu pohodu! Jen ho pilně užívej, pořád se jen usmívej!" Podle podpisu mi to přeje Klub důchodců ČR, členské číslo má 103256. Je dost velký, barevný, výtvarně docela povedený. A obsažný, je ale prázdný. Je to krásná forma, obsah je tak různorodý, jaký si tam dám. A tak je to i s důchodem důchodce.

Nejsem hoch, to je jeden fakt. Jsem docela zachovalá zřícenina, vnitřně se snažím existovat zdravě celý život, až jsem si vybudovala značnou nadváhu od ideálního stavu. Z města jsem se dostala na zbytek života na dědinskou "farmu" a mám svobodu. Můžu se ráno probudit, vstát, obstarat se, obstarat přítele, postarat se o živočíšky naší malé farmy. Mohla jsem se doposud rozhodovat sama o sobě i pomáhat ostatním. A na stáří jsem se rozhodla zase svoje tělo zrenovovat. Posledních asi deset let sbírám bylinky docela ve velkém, míchám a rozdávám čaje všem zájemcům. V případě svého těla jsem si nechala vyměnit koleno a teď ulítávám v odtučňovacím programu, abych krásněla. Začínám si připadat jako kanadský důchodce, což je podle mě důchodcovský ideál. Peníze mi přijdou, stravu si vypěstuju nebo skromně nakoupím, každý rok jezdím do lázní a beru sebou svoje příbuzné. Příjem jídla je mi dobrovolně přiškrcený a tak ušetřím. Blížím se k ideálu člověka - aby byl soběstačný nejen v příjmu důchodu, ale i v nenáročné stravě. Jsem důchodkyně - i když to někdy není žádná velká výhra. Ale - s úsměvem jde všechno líp. Pokud to jde!

Naivní Kitty - zápasíci s grafikou blogu

Poznámka: poznáte, kdo jsem? A napíšete mi to?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jezura jezura | Web | 23. prosince 2010 v 13:49 | Reagovat

Tak to je krásný článek a jak pravdivý! Člověk má v důchodu ty priority postavené úplně jinak a aspoň já si užívám každou malou radost, či úspěch, za což jsem včera považovala to, že jsem sama vylezla z vany (donedávna to nešlo kvůli ramennímu kloubu) a dnes, že jsem si dokázala už sama nasadit zuby!

2 Kája Kája | E-mail | Web | 19. února 2015 v 14:00 | Reagovat

Pravda :) Mám raději sprchový kout, z toho se mi snad bude vylézat obstojně http://www.levna-koupelna.cz/sprchove-dvere/3122-ELCHE-150195-cm-frost-Hopa-sprchove-dvere-do-niky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU