I špatné bylo vlastně dobré, nejsem riziková!

22. října 2010 v 22:09 | Kitty |  Úvahy a zkušenosti
Tak teď trošku retrospektivy. Už v srpnovém článku "Jsem riziková!" jsem psala o tom, že jsem v registru dlužníků kvůli ztrátě občanky. Slíbila jsem všem, které jsem kontaktovala, aby mi pomohli se ze seznamu rizikových osob dostat, že jim dám vědět, jak to dopadlo. Bylo jich víc a tak využívám této možnosti, aby se poučili i jiní.

Kdo četl tento článek ví, že jsem si chtěla změnit tarif telefonu. Operátor si ověřoval, zda nejsem v seznamu rizikových osob (také "dlužníků") a zjistil, že tam jsem. Jiná operátorka to zase nezjistila a tarif mi vyřídila. Vyděsila jsem se a začala pátrat, kdo to tam vyvěsil a jak se z registru dostat ven, když nejsem riziková už hodně roků. Tolik obsah toho článku.

Pomohl mi zkušený člověk a přečtěte si, co mi k tomu píše...

"Ahoj. Co se týče toho SOLUSu, tak tam Tě mohli najít, ale už je to v pořádku vymazané. Jinak v Solusu jsi byla z důvodu ztráty občanky, aby si na Tebe nikdo nemohl vzít rychlou půjčku např. Provident, Cofidis, Homecredit... takže to bylo pro Tebe pozitivní.

SOLUS není totiž jen registr dlužníků, kteří nesplácí, ale evidují se tam i informace pro nebankovní sektor, to znamená i lidí, kteří mají nebankovní úvěr a splácí ho. Liší se to pouze barvou, podle platební morálky, ale jsou tam všichni. Kromě toho se tam objevují i ztracené občanky, aby nedošlo právě k jejich zneužití. Takže nemusíš se bát, štít máš čistý a jsi bez problémů. "

To mě potěšilo a děkuji za dobrou radu. Navíc jsem o tuto pomoc žádala po poslechu pořadu v Českém rozhlasu 2 Praha asi 19. nebo 20. 10. 2010, kde hovořil finanční poradce Zdeněk a ten informoval přímo o tom, o čem píšu. Hned zatepla jsem se svěřila zkušené osobě a jeho odpověď jste zde právě přečetli.

Ještě další informace z toho rozhlasu, jak si vzpomínám. V SOLUSu se informace uchovávají 4 roky a pak je snad mažou.

Jak se tedy mohl první operátor dozvědět, že tam jsem, když občanku mi ukradli už víc než před deseti lety? To mi není jasné. Buď kecal a honil si ego, nebo... už nevím, co se dělo. To už nezjistím - možná, pokud se do toho nedám a nenajdu ho . Pak by se mohl těšit na to, co bych mu řekla, jestli to nebyla pravda! Proteď to dávám na vědomí těm, koho někdy někdo okradl o občanku, případně ji někde ztratili.

Nejsem v zásadě mstivý člověk. Ale za tu nejistotu, jak to je, by se mi měl omluvit. Pokud jsem tam teda nebyla napsaná. Celý zbytek dne jsem měla zkažený a druhý den jsem obtěžovala řadu lidí se žádostí o informace. Jestli můžou, z titulu úřadu, aby se podívali, visím-li na tabuli necti. Policie, dvakrát matrika a další, v neúřední dny. Všichni měli snahu a taky si vzpomněli, že někdy ztratili občanku... Nemohli pomoci a navíc mě zavázali, abych jim podala informaci, jak to je a co se s tím dá dělat. Jak to je, to je obsahem tohoto článku - a co se s tím dá dělat? Musí to opravit ten, kdo to tam dal. Musí a ne že ne! Jenže v mém případě hledejte, kdo před víc než deseti lety uveřejnil obsah mého ohlášení, že mě někdo asi 15 metrů od nich okradl! Policie své databáze ztracených občanek překlopila bez výběru do SOLUSu a lidi, čuchejte a žádejte odstranění. Prý se to po 4 letech samo maže. A tak zase znova - jak se tedy operátor dozvěděl?...

Kitty
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 13. prosince 2010 v 20:14 | Reagovat

Co se týče Solusu, tak se záznam maže po 3 - 5 letech.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU