Kustovnice, slzovka obecná, tofu, polníček...

9. listopadu 2010 v 9:43 | Kitty |  Vykutálenosti
Právě jsem okusila ze studnice poznání a u nás je všechno obrácené vzhůru nohama. Nejedná se ovšem o žádný sex. Můj nejmilejší pochoduje po dvoře i jinde jako motor a právě slyším za vratama stodoly:

"Milej hochu - nežer tofu!"

a nebo se ozývá odněkud hluboké bručení. Rozeznávám slova:

"Jeden kuskus jo a druhej ne, to jsem z toho..."

Já zase jsem se před chviličkou vzpřímila z předklonu se záchvatem smíchu a letím vám to sem prásknout. Ješte ale zaslechnu mezi práskajícími dveřmi do kotelny usykávání:

"No toto! Rosolovkou a Jidášovým uchem se mám živit místo chleba!

Vidíte sami, u nás to vře. A to všechno zavinil jeden článek v Meduňce od Mgr. Margit Slimákové o životním stylu a zdravé stravě. Teď už čtěte pozorně, zjistila jsem, co všechno je pro naše zdraví prospěšné a co nám znalkyně s titulem nedoporučuje. Případně doporučuje omezeně, ale KOUPIT si to v BIO kvalitě, nejlépe poštou a u nich. Se zbožím z Číny!

Začalo to nabídkou této paní na jeden test pro zjištění našeho typu. Pro volbu zdravého stravování. Zadala jsem pro každého jeden email a v testu pak zaškrtla odpovědi na hodně otázek. Zjistila jsem pro oba náš typ a v něm doporučené a nevhodné potraviny... Pro každého se objevily dva typy, které se vzájemně doplňují. A pro každý jsou tam uvedené ty nevhodné a vhodné potraviny a tekutiny. Jeden máme 44 % horkého a 56 % nadměrného typu a druhý jsme ze 49 % vlhký a z 51 % nedostatečný typ. U každého typu je kreslená fotka. No kdybych takto vypadala, tak se nechám uspat navždycky. A pro každého z těch dvou nestvůr je uvedená vhodná a nevhodná... Takže pro mého nejprudšího je tam taky:

- vlevo: nevhodné jsou ořechy, nadměrné množství chleba a tofu
- vpravo: nevhodné jsou ořechy, zelený čaj, zelí
= tedy vše, co má rád nebo mu to pozorně dodávám, aby byl zdravý (podle jiného zdroje)

Teď tedy možná začínáte chápat, proč ve stodole lítá z kotců u králíků zašlapané seno ven na odnesení do kompostu a ozývá se brblání:

"Taky dostanete slzovku obecnou, kustovnicu a polníček s pískavicou. Já vám dám!"

Je zřejmé, že se budu muset zaměřit ve stravě na potraviny pro stravování na jaře, v létě, v období babího leta, podzimu a zimy. Bohužel ale ona se ta strava pro oba typy někdy vylučuje. U vlhkého tofu ano a u nedostatečného "nakresleného typa" zase vůbec ne. Tak co vlastně budeme jíst podle Číňanů?

Můžu a přihlédnu k tomu. Zase se asi bude on sytit chlebem, zelím, občas zase opatrně přijme ode mne zdravé ořechy a na ochutnání tofu různých chutí, jenže odteď bude vědět, že je "to" pro některý jeho typ nevhodné. U něho si myslím, že chuť mu to nezmenší. A u mě? Já už jsem v tom kovaná a skoro nic mě nepřekvapí.

Ještě že máme BIOpotraviny doma a to skoro v nadměrném množství. Na mě si nějaká výživářka se stravou z Číny nepřijde. Ve čtvrtek padne čtyřkilová králičí samička z prvního vrhu, abychom měli biomaso. Naložím si je do meduňky, oregana, případně přidám trošku listí toho, no... (ta má paměť!) šalvěje z vlastního záhonku. Dýně už se těší na zelíčko, vlastní zelí už máme dokvašené, BIOvejce vlastního chovu se třesou, jak zaplujou do zdravých pokrmů z naší zahrady. Co si můžeme přát víc? Na nás si globalizace s jejich chemií nepřijde. On ten polníček z naší zahrady bude chutnat ještě i zbytku našich králíků, vykrmených senem z louky za zahradou s květinkami i plevelem, slepičkám s trávou z téže louky, padanými čerstvými jablíčky pod stromy na této louce a vlastními červenými bramborami, v míšenině s oreganem a masíčkem z jaterní diety po naší Kittynce. Kdo si na nás troufne? Nějaká čínská rosolovka bílá nebo Jidášovo ucho. To ať jí vegetariáni, závislí na marketech. Budeme zdraví, za naši cenu. Howgh!!!

Kitty 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 otavinka otavinka | Web | 3. července 2011 v 20:35 | Reagovat

Milá Kitty,
po přečtení jsem se chlámala (brněnský výraz pro smích) jako mladice. Tento článek jsem si našla v odkazu článku z července 2011. ;-)

2 superpotraviny miluju superpotraviny miluju | Web | 16. dubna 2016 v 9:16 | Reagovat

Kustovnice je perfektni na imunitu. Dejte si ji u televize misto bramburek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU