Sedm!!!

7. listopadu 2010 v 11:37 | Kitty |  Vykutálenosti
Znáte tu blbou reklamu, kde nějaký sedící snad mandarín nebo co najednou při výběru čehosi jako vrchol poznání zařve: "SEDM!"? No tak tak jsem taky mohla vypadat já, kdybych se pak pořádně nepodívala. Napadl mi pro tento článek název "Vítězství i poznání", ale než jsem došla k počítači, tak mi připadl příliš akademický. Nedala jsem ho, abych si laskavého čtenáře třeba neodradila. Asi jsem udělala dobře, protože už jste zde...

Máme sedm slepic nebo slepiček, jak chcete. Tři starší jsou barvy slupky cibule Všetana, tedy žlutočervené. Další dvě jsou naším letošním pěstitelským úspěchem, pravé vlašky žlutohnědé. A další dvojice jsou taky vlašky, ovšem většinou černé a krček mají vlaškovitý, tedy zase žlutohnědý. A ty dvojí mlaďošky právě začínají snášet vajíčka. Asi postupně, ale dnes!?
Zase v poklusu (při mých už ne sto kilech) jsem zašla (zaběhla? podívat se, jak se dnes naše nosnice vycajchnovaly. Jsem staromilec. Už ani nevím, kdy se mi to přihodilo. Sice jsem náplava na dědině, ale líbí se mi stylovost starých stavení i předmětů i zvyklostí. Taky proto jsem si postupně pořídila proutěné koše na snášení slepičkám. Vzor v této farmě jsem neměla, jen jsem cítila, že by sem proutěnky se snášejícími slepicemi patřily. Hledala jsem a našla. Přímo vedle u milé sousedky jsou košikářské vrby a jezdí si na ně její švagr, který proutěné zboží plete. Poprosila jsem ho o proutěný snášecí koš, jenže on ho nedělal. Zřejmě jsem byla dost vtěrka nebo se mu nápad líbil, už je plete . Dokonce inovované, vlastně dělá původní, pro které jsem mu zajistila vzor zase od sousedky odnaproti. Nadchla jsem svým záměrem i její mladé a ti mi ho dali. Měnili střechu a našli stařičký snášecí koš ještě s otvorem pro slepičí ocásek, už hodně děravý, dokonce zborcený. Tihle milí sousedi si vzpoměli, že nadšená sousedka takový usilovně hledá a tak mi ho přinesli. Ta radost nad poškozeným košem! Letěla jsem s ním hned k šikovnému košikáři a už máme pravý nefalšovaný staronový exponát pod kůlnou. K dřívějším třem přibyl a úspěch má. Takové koše pro slepičky už jsou jako dárky na Moravě, kam jsem je zavezla. Byly by i jinde, kdyby bylo víc starých farmiček se staromilci krásných účelných věcí. Ale k věci...

Došla jsem tedy ke košům s úmyslem sklidit ovoce mé snahy rozmazlovat naše slepičky. Po smrti naší Kitty zbyly konzervy její jaterní diety a tak je dostávají naše slepičky jako přilepšení do krmné dávky. Nemělo by tedy být divu, kdyby se rychle roznesly. Míním tím, že mladé slepičky by měly rychle začít nést vajíčka. Obhlédla jsem tři koše vlevo, tam nic. Ten výkonný koš, stranou a na igelitovém pytli s drtinama, s obtížným přístupem pro slepičky, se už zdaleka bělal vajíčky. Napočítala jsem jich SEDM!!!, jak v té pitomé reklamě. V přítmí jsem je vybrala, poslepu uložila do velké kapsy mé zástěry klokanky a pádila domů. Tam jsem vzala košíček na vajíčka a všech sedm jsem jich do něho sázela. Ale ouha! Sedmé vajíčko byla zrada v podobě podkladku. Tak tedy dnes opět jen ŠEST.

Podivnost byla v tom, že dlouho nám stačily prázdné koše na lákání slepiček na snášení. Až asi před týdnem tam dal můj hospodář podkladky všude a tak to zatím byl nezvyk. Nenapadlo mi uvážit, že bych vzala s vajíčky i podkladek. Proto jsem tak nadšeně běžela s vajíčkovým vítězstvím. Sice musím počkat, až můj nejzbožnější přišlape z kostýlka, ale nadšeně bych mu mohla ukázat "SEDM!!!" jako úspěch, že už i ta poslední ze čtyř mlaďošek složila maturitu a vydala své ovoce. No tak co, sice neradostně, ale s očekáváním budu i nadále toužit uvidět ve snášecím stylovém koši plný počet; jak já říkám, že "dnes do plných."

Je v tom záhada. Ne ve snášení vajíček. Ale v koších. Jsou až na ten jeden inovovaný klasický v řadě stejné, na obvyklém místě, kde nahradily podivné dřevěné krabice se slámou. Téměř jeden jako druhý. Navíc ty tři jsou tam, kde slepice obvykle dřív snášely. Ten čtvrtý jsme si odložili na pytel s drtinami z nouze a podívejte se! Je jediným, kde se někdy štosují dvě i tři. Jen v tom jediném špatně přístupném jsou vajíčka. Co se to stalo? Rozumíte tomu někdo?

Kitty


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU