Trojí bolest na duši - vánoce nepomáhají

26. prosince 2010 v 21:04 | Kitty |  Úvahy a zkušenosti
Jsou vánoce - svátky klidu a míru. Vánoce - kdy je čas na rozjímání a zklidnění. Obecně to asi platí, ale v naší rodině to bohužel stále nefunguje.

Jsem tetou, která v necelém půlroce ztratila dva synovce. Navíc jsme přišli o naši milou starou kníračku Kittynku, která taky byla u všeho, co se v rodině šustlo. Jsme už staří a o to hůř neseme taková neštěstí. To poslední nás připravilo před měsícem a dnem o nejmladšího synovce při dopravní nehodě, kterou nezavinil. Svátky vánoc jsou duševní svátky, které mají pomoci k vyrovnávání se s neštěstím. Jenže nepomáhají...

Stále se vrací situace, spojené s neštěstím. Čím jsem starší, tím hůř to nesu. Dlouhodobá nemoc byla těžká, skončila vysvobozením mladého člověka. S tím jsem se už smířila, navíc i proto, že vše se dělo daleko od nás, i když jsem stále prožívala těžké chvíle s celou rodinou mé sestry, jeho maminky. Utrpení skončilo, dalo se to pochopit a smířit se s ním. Dá se říct, že mě to nějak přebolelo, nebyla jsem přímo účastná.

V říjnu došla do svého životního finiše i naše malá fenka Kitty. Taky z důvodu nemoci, i když živočíška asi netrápila tak moc jako nás, její lidi. Její dny se naplnily 25. října 2010. Byla blízko nás, tak přímo nás oba to trápí o to víc. Kdo nás zná, ten ví, že k nám bytostně patřila, byli jsme silná šťastná trojka. Je to dva měsíce, je tu s námi a svým způsobem jsme se s tím faktem smířili. Pomalu jsme se uklidňovali...

Nejhorší letošní zpráva nám přiletěla e-mailem 25. listopadu 2010. Při dopravní nehodě přišel o život nejmladší syn mé sestry. Nezavinil nic a ani neměl žádnou šanci. Už se vyhrabal z nejhoršího a vše by se bylo upravilo v krátkém čase. Ten krátký čas už mu nebyl dopřán. A krátký čas je to i pro nás, rodinu, pro vyrovnání se se ztrátou. Teď prožíváme vánoce. Troufám si říci, že je to čas o to horší, že vybízí k úvahám a rekapitulaci roku. Tento rok bude pro nás rokem nešťastným. Snad nadlouho - to bychom si už za trojí neštěstí všichni zasloužili. A v to doufáme, říká se, že do třetice...

V letošních vánočních svátcím má mnoho lidí kolem mne bolest na duši. Tu nejniternější, nejhlubší, bolest podstaty života. Pořád nemůžeme spát, nemůžeme mluvit o ztracených, ničí nás zprávy o nehodách. To pochopí ti, kdo někoho ztratili před krátkým časem. Soucitní lidé kolem nás nás utěšují, že čas pomůže i na tuto bolest na duších. Věřím, že pomůže. Už aby to bylo!

Bylo už v našem životě mnoho šťastných vánoc a věřím pevně, že zase další budou. Tyto vánoce roku 2010 ale nejsou ty šťastné. Jsou těžké a snad ten další rok poskytne možnost na všechny ty další vzpomínat znovu jako na šťastné, lehké, uklidňující a usmiřující. Čekáme všichni, že to tak bude. Bude to rok se dvěma jedničkami. Dvakrát JEDNIČKA ROK. Bude i pro nás?

I takové úvahy o bolesti na duši patří k životu. Letošní vánoce snad uplynou a přelom roku odstartuje rok, útěšný a úspěšný i pro naše rodiny. Přejeme a očekáváme takový rok. Úspěšný rok pro všechny kolem nás.

Kitty
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 otavinka otavinka | Web | 27. prosince 2010 v 11:44 | Reagovat

Milá Kitty, pěkný, ač velice smutný článek. Nemohu Ti napsat slova útěchy, protože je neznám. Ale někdy pomůže, když se z té bolesti vypíšeš, svěříš se někomu, trochu se ta bolest rozpůlí. Moc jsem na Tebe myslela. Až budeš mít chvilku, podívej se u mne na videjko S úsměvem ke štěstí.

2 jezura jezura | Web | 27. prosince 2010 v 17:07 | Reagovat

Moje milá nová kamarádko! Při čtení tohoto Tvého článku jsem měla "zimomravky" jak krásně říkají naši slovenští přátelé. Také jsem na Vánoce vzpomínala na ty, kteří tu už mezi námi nejsou a bez slziček se to neobešlo. Ale je to život, i když někdy opravdu hodně smutný. A do třetice? Už bylo, musíš počítat i pejska, ale ten lze nahradit, o tom nepřemýšlíte? Já na Tvém místě bych určitě dlouho neváhala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU