U nás se to taky stalo

20. prosince 2010 v 22:45 | Kitty |  Úvahy a zkušenosti
Trávím teď dost času čtením spřátelených blogů a to tak že odzadu. Přesněji tedy od prvních článků studovaného autora. A zrovna jsem přišla na zajímavý článek o "změně rodinného ekonoma"...

Je z dávné doby, kdy moji rodiče byli ještě relativně mladou rodinou. My tři děti jsme postupně dospívaly, to pro ilustraci, že jsme tomu už trochu rozuměly. Jsem nejstarší a tak si mi jednou maminka ironicky a vlastně i nešťastně postěžovala, že táta naznal, že rodina moc utrácí a proto převezme roli rodinného ekonoma sám. Věděla jsem, že to tak není, ale o zdrojích rodiny jsem toho moc nevěděla. Začal se odvíjet podivný děj. Táta si nechal sestavit seznam POTRAVIN, které jsme běžně potřebovali. A protože neznal chod domácnosti, tak naplánoval, že každý týden půjdou s maminkou na nákup a bude nakupování.

V prvním týdnu to dopadlo. Podle seznamu nakoupili a táta si pochvaloval, co toho je, všechno máme a on hodně ušetřil. V dalších několika týdnech se scénář i obsah opakoval přesně podle seznamu. Pořád "ušetřil". A už asi tušíte, co se do měsíce projevilo a co maminka, zneuznaná jako dobrá hospodyně, věděla už předem.

Vezměme jako ilustraci třetí týden. V komoře stály vedle sebe tři mouky hladké, polohrubé, čočka (vlastně ta ne, ta nebyla k dostání nikdy, taková byla doba), hrách, fazole, hrnky sádla a podobné věci dlouhodobé potřeby, které se ale nevaří pořád a tak se vršily. Dál se kupovala i zelenina a maso, které jsme získávali od strýce, ale podíleli jsme se na něm svojí prací všichni mimo něj, což on nebral za důležité. A na druhou stranu - najednou chyběly ponožky, dorůstajícímu bráškovi košile, bunda, tátovi kapesníky, knoflíčky, taky košile, i třeba sozónní boty, do školy pravítka a takové věci. On táta ve svatém nadšení, kdy mu nějaká frajle potřebovala namluvit, že je maminka špatná hospodyňka, zapomněl na to, že ne jen chlebem živ je člověk. A maminka držela basu. Nám to vysvětlila, protože s tátou nebyla řeč, a my ji drželi s ní. Stačilo jen čekat a ona to věděla.

No a podobně jako v právě přečteném článku Ježurky (ale jinak než v příběhu o elektronické peněžence) došlo k tomu, že táta po měsíci svého "hospodárného vedení domácnosti" mínil tiše předat vedení rodiny zase do rukou mé maminky. Jenže neodehrálo se to "tiše", na to dostal ještě malou (ale sakra účinnou ženskou) lekci. Maminka nás svolala a řekla nám, že táta už nechce vést naše hospodaření, protože "no, vysvětli nám, jak se to má správně a co jsme ušetřili?" Jsem ženská a tak mi TEĎ dělá dobře, jak se kroutil a vymlouval. My jsme k tomu přihodili svoje stesky, že nemáme to a to a za maminky to bylo! Tehdy jsme byli rádi, že se situace zase normalizuje a tak jsme "všichni" odsouhlasili, aby zase maminka byla "bankéřem", tehdy jsme to asi řekli jinak, u nás jsme slovo bankéř ještě ani neznali. A postupně se naše "zadávená" domácnost dostávala do života. Už jsem o této etapě slovo neslyšela.

Ona ženština dostala své od mé maminky, která dobře pochopila, odkud vítr vál. A táta potichu uznal a prozřel, pak maminku všude vynášel a chválil. Neformálně - a to bylo to nejlepší, co muž ženě může dát. Za to jsme se mu neposmívali, za to jsme ho vysoko hodnotili. To byla ta nejlepší výchova příkladem, kterou jsme do života od svých skromných rodičů dostali...

Safra, tak mě napadá, kdy už dají administrátoři blogu do placu otázku nějak jako: "výchova příkladem"? Věřím, že by se urodilo mnoho láskyplných vyznání nejen o rodičích, ale možná i o zvířatech a kdoví o jakých příkladech. To by bylo teprve počteníčko...

Kitty
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jezura jezura | Web | 21. prosince 2010 v 18:00 | Reagovat

U nás je to totiž přesně tak, že manžel tak akorát nosí peněženku, aspoň se nemusím bát, že mi ji někdo ukradne. O tom, co a kdy se nakoupí, o tom stále rozhoduji já, myslím, že umím dobře hospodařit, což uznává i můj muž a aby také ne, vždyť mám ekonomickou školu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU