Už jsme v hlavním proudu!

14. prosince 2010 v 10:25 | Kitty |  Jak žijeme na farmě
Naše vesnička je malá, ale její náves s kaplí pěkná. Zaznamenala jsem dokonce vánoční výzdobu. Letos ještě bohatší o jeden rozsvícený rostlý strom v parku a jeden - no o tom chci dnes psát...

Je to už kolik dní, co jsem zaznamenala pěknou změnu na naší návsi u kaple. Už dlouho dopředu se něco nezvyklého dělo po večerech v hasičárně a dostala jsem echo, že hasiči chystají překvapení na vánoce. Klepalo a bouchalo se tam a něco bylo potom nachystané na vlečce u bejčárny. Až jednou navečer jsem zaznamenala veliké světlo večer při kutění večeře. Okno mám do parku, stromy už svítily, ale další zdroj jsem neviděla. Tak jsem nahodila na sebe něco proti chladu a šla jsem skouknout, co je to tam tak nasvícené.

Byla mlha, přesto už od vrat jsem viděla a pochopila, že to bude asi to překvapení. A bylo. Krásný dřevěný chlív s dvojicí rodičů a dítětem na jesličkách. A před nimi - dvojice oveček. Byly ze sena, roztomilost sama. Otci i matce svítilo nad hlavou třepení jako svatozář, i dítě v jesličkách mělo podobnou, před střechou kometa. No jasně, betlém. Postavy v nadživotní velikosti, stály na stráži u dítěte. Vánoční betlém i u nás. A takový pěkný, prosté postavy v prostém prostředí. A ty ovečky!

Někdo z dědiny myslel na to, jak ozvláštnit vánoční čas. Sice jsme tím vpluli do proudu oslav vánoc, kdy se betlémy objevují skoro v každé obci. Tento náš hodnotím patriotisticky jako vůbec nejhezčí. A v noci pěkně svítí. Škoda, že ten první večer byla mlha, nemohla jsem si ho vyfotit na památku. Samozřejmě jsem pořídila zápis, že tehdy a tehdy se u nás objevil nový betlém. Fotku udělám, až nebude mlha... ale dodnes je jaksi každý večer mlha... zatím to vyfocené nemám.

Co ale hodnotím jako vůbec nejlepší na tomto našem betlému? Je tichý! Nikde neslyším už obtěžující řvavé "vánoční komerční" melodie. Ti dva tiše stojí u svého rozesmátého dítěte a nevytrubují dodaleka, že "se narodil".

Když napadlo hodně sněhu a na ovečky napadalo hodně sněhu, protože stojí před střechou toho chlívku, nějaká dobrá duše je oprášila, aby nám nenavlhly a neoplesnivěly. Myslel i na ty (ne)živé tvory, aby ani ony netrpěly nepřízní počasí. A tak i ty ovečky jsou dodnes pěkné a senečko na nich načechrané. Jen ta čepice na tom jejich plůtku mi tam pořád nesedí.

Ono totiž se stalo, že jsem našla u silnice pěknou zimní pletenou čepici. Asi se děti kočkovaly a jak to bývá, čepice spadla a "natruc si ji nevezmu, když jsi mi ji shodil/a!" Oprášila jsem ji a nenapadlo mi nic lepšího než ji pověsit na plůtek u oveček, že si jí všimne ten nebo ta, kdo o ni přišli. Nevšiml a nevšimla. Dodnes tam visí. Nechybí vám?

Abych nezapomněla. Letos zvlášť děkuju hasičům a zastupitelům, kteří mysleli na naši vánoční náladu a postavili u kaple tuhle pěknou upomínku na Vánoce. I když je to v záplavě betlémů na našich vsích "jedna v řadě", je tu a je naše a je zvlášť pěkná. Je obyčejná, není to umělý produkt komerce vánoc. Jako tradiční život na dědině. Kde to v městech mají?!

Kitty
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 14. prosince 2010 v 14:09 | Reagovat

Krásné adventní počteníčko. Úplně jsem se zasnila a dovedu si to možná i trochu představit. Každopádně se těším na fotečku doplňující kolorit této události. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU