Zatopeno - a vytopeno!

21. prosince 2010 v 15:39 | Kitty |  Jak žijeme na farmě
Život na dědině má svoje zvláštnosti a zima je zvlášť obtížná. Vysočina je země paní Zimy. Ráno si zapisuju každý den stupně pod nulou a tak mi den začíná nepříjemnými zprávami. Jsem sova a tak jen radosti s ptáčky na okně v krutých ranních hodinách mi dokážou zlepšit náladu hned po odečtení modrých stupňů na teploměru . Po obhlédnutí teploty zaznamenám hned pod teploměrem prázdnou misku na semínka pro naše přátele ptáčky, zatím žádané sýkorečky a nevítané kapucínské neřády vrabce...

Včera jsme museli do střediskové obce k lékaři. Je to sice důležité, ale naši Tálinku jsme tam hnali hlavně kvůli semínkům pro ptáčky (promiň Pepíno!) Celý rok sbírám bylinky a až teď v této zimě mi došlo, že kdybych si taky do nějakého kousku políček nebo k plotu dala pár slunečnic i jiných rostlin, dávajících semínka pro ptáčky, tak teď bych nemusela hnát auto tolik kilometrů. Loni jsem se jaksi stačila zásobit, ale letos jsem zaspala. Ony ale sýkorečky si daly načas, dlouho se tu žádná neobjevovala, i když jsem po nich toužila. I když už napadlo plno sněhu, tak je nelákaly (a ani teď moc nelákají) lojové koule v klícce. Ale jak se na okně černé kuchyně objevila semínka slunečnic, tak do tří dnů tam první průzkumnice nakoukly a prakticky do dneška tam lítaly samy. Šup na misku nebo na plech okna, zob po zrníčku a odlet. Zpočátku jsem je lákala vlastně na půlky oříšků a to bylo divadýlko na okně! Některá se chytila půlky a ďobala jadérka, než ji něco vyplašilo. Máme jich tu a tak není divu, že dvoulitrovka byla brzo prázdná. Včera jsem tedy pořád připomínala, že musíme pro semena a nakonec jsem v kalupu stačila lapnout dvoukilový pytlík se směsí semen DO KRMÍTEK. Těch slunečnic je tam asi dvacet procent a to je kámen úrazu. Najednou křik na okně, víření křídel a bitky a ejhle, zlodějští brabci jsou tu. Předtím se zdržovali v bučině živého plotu naproti a najednou, jen se v zobání objeví pšenička a zrna, tak tam naletěli a neklidem odradily sýkorky. Začala jsem je plašit, nakonec jsem vzala misku a zob vytřidila tak, že dávám po pár zrnkách slunečnici a žárlivě sleduju, aby tam brabčák nepáchl. Teď je klid a můžu pokračovat ve stescích na zimu. Brabci jádra ořechů neumí . Aspoň ti naši.

Dnes je úterý a měla přijít pracovat na mně paní masérka a měla jsem zkrásnět po ostříhání a nabarvení vlasů. To mě vždycky vytáhne z nenálady, i když dnes to není horší než ve dnech minulých s mým kašláním. Dokončuju ještě maličkosti v kuchyni, aby bylo kde mýt a stříhat a barvit. No a protože je tam jako v ledomorně (správně napsáno), pustila jsem tam topení. Teď topíme celý den, jak jsme nachlazení, tak když další radiátor pustíme, nic moc se nestane. Navíc - obě paní pro moje zdraví nebudou mrznout! Jenže jednou ze specialit našeho domu je i kuchyňský radiátor, který topí, když se pustí, ale pak už do vychladnutí kotle nejde zastavit. Tušíte, že kuchyň tedy vstřícně teple očekávala moje ošlechtění.

Možná dál tušíte, že v tomto domě v zimě tahle specialita není sama. To tušíte dobře! Na poměrně velké verandě máme dvě tříkřídlá okna a dvoje dveře, vše hodně prosklené. Teď v mrazech přes noc okenní tabule mohutně namrznou, není tam topení a při každém otevření dveří v obýváku a dole v kuchyni tam ve dne zase naleze "teplo" z vytápěného obýváku a ložnice. Jinak má "teplo" na verandě a v kuchyni hodnotu kolem nuly. A tady už se dostávám k druhé části nadpisu článku.

V kuchyni se dnes topí, já lítám ještě kolem úklidu sprchy a tak, vařím a chodím sem a tam. Takže logicky vrzám teplo z kuchyně a obýváku na verandová okna - a ta se dala do tání. Včera dost mrzlo a dnes nepozorovaně roztály vrstvy ledu na verandových oknech a vystoupla voda, vmrzlá do podlahy verandy. Najednou mi to trklo - veranda plave! Jasně, je to tak. Úhledná hladinka pod stojanem s ibišky, infuzovým stojanem a rotopedem, v ní stojí piva a PVC flašky s pitím, vínem - klasika. Ono je to tak, že sice se objevila hladina vody, ale teplá voda v ní není a nebude. To bude pošušňáníčko! Už tak zmrzlými a odřenými prsty z úklidu budu hbitě ždímat hadry s vodou...

Co budu dál povídat - když jsem to vysmýčila a pomalu dala schnout savé hadry, protože ono to bude ještě pokračovat, zaslechnu volání z obýváku, objeví se moje pozorné lepší Já a drží mobil. Lapnu po něm, tušila jsem zradu, byly jsme s masérkou domluvené, když něco nedopadne, tak zavolá. Teď zavolala! Právě jsem splavená z dokončeného úklidu plyňáku zaslechla její hlas - jestli se nezlobím, dnes by nepřišly, jsou pořád hodně nachlazené, aby nás nenakazily. Nezlobím se - zdvořile ji ujistím, že se zařídím podle nich, to se nedá nic dělat...

Tušíte, co následovalo? Pepínovi jsem napověděla, o čem jsme mluvily - a zamířila jsem do obýváku, kde mám co? Kde mám počítač přece! A tedy se odměním za dnešní úklid, za stres s očekáváním mé údržby, po přijetí ovoce na křížalky a už se nesu k hornímu plyňáčku. Stavím na kafíčko... a mířím k netu, zapínám a volím BLOG.CZ! Co jiného? Tenhle článek svědčí o snaze zase něco ze života pověsit na můj blog. Politovali jste mě a vlastně nás oba?

Není třeba nás litovat a dnes zvlášť. Žijeme, kašleme a chrchláme spolu, sýkorky se sytí a očekávají papu, internet jede (zase s přestávkami, co se to děje?), blog se mi plní - perfiš!
A teď už i já končím, po dlouhém článku budete mít oddech. Na brzkou shledanou.

Kitty
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kočičmunda♥ Kočičmunda♥ | Web | 21. prosince 2010 v 15:45 | Reagovat

:-)

2 Otavínka Otavínka | Web | 21. prosince 2010 v 17:31 | Reagovat

Parádní počteníčko. Hele na ten kašel se mi osvědčilo pát cibulový čaj s medem (já s javor. šťávou) anebo s cukrem. Dá se vařit rozkrájená cibule a po 7 minutovém vaření od varu se nechá stát, přídá med či jiné a nechá mírně vychládnout. Pije se ne horké, ne studené, takové akorát a věru, že to pomáhá na odkašlávání. Zkus to ! Hele Becherovka je lepší, ale když se zapřeš, tak to taky vypiješ. V lékarně se bez receptu dostane taky jitrocelový sirup.

3 jezura jezura | E-mail | Web | 22. prosince 2010 v 12:49 | Reagovat

No, jak vidím, tak jsi úplný magnet na všelijaké problémy! To bychom si rozuměly, jé! Já taky přitahuji kdejaké nemilé příhody!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU