Velké a malé hrnce

4. ledna 2011 v 23:32 | Kitty |  Úvahy a zkušenosti
Ještě jedna úvaha k tématu deregulace. Nejde přímo o ni, ale o případ, kdy řešíme změnu situace přestěhováním jinam. Jde o to podívat se na to prakticky...

Život člověka i rodiny se mění a vyvíjí. Situace je jiná při životě rodiny plné dětí a opět jiná tam, kde děti odrostou, rozletí se a náhle je prostoru pro dva starší lidi nadbytek. Vzala bych jako příklad situaci v kuchyni, kterou my hospodyňky nejlíp známe.

Rodina vzniká, když se dají dohromady dva. Potřebují toho málo k nasycení potřeb, tak si koupí malé kastrolky a pánvičky, stačí jim základní vybavení domácnosti a někdy si musí i něco vypůjčit od zavedených sousedek - známe to všechny. Rodina se ale začne rozrůstat a už nestačí jen ty malé a málo, potřebujeme více nářadí a větší nádobí, abychom dokázali zajistit fungování domácnosti a rodiny. A aby se nám dobře a bezpečně žilo. Máme dost zdrojů a taky velikou spotřebu, rozlet, jsme mladí a do světa a do společnosti. Taky ale za čas přijde doba ubývání potřeb a rozsahu života, děti odejdou, hnízdo je prázdné, prostoru nadbytek a zdroje už přestávají stačit. Aspoň na tehdejší úroveň, ta už není potřebná a ani na ni nemáme. Rozumná a zkušená hospodyňka velké hrnce uloží "na půdu" a nakoupí menší, malé, i mile barevné, aby i při své skromnosti dělaly dvěma starým lidem radost i užitek. Velké hrnce by jim připomínaly dřívější shon, i ty menší a malé dobře poslouží. Nepřipomíná vám to něco?

Ale ano, tu situaci s hledáním a volbou skromnějšího bydlení. Taky ještě ve městě, ale už ne za těch najednou stresujících a finančně devastujících podmínek. Když jsou někde nedaleko místa, kde se dá také začít žít za rozumných a klidných podmínek. Jen je potřeba začít nad tím přemýšlet nezaujatě, bez obav z neznáma. Vždyť tyhle nové možnosti si můžete ještě pořád volit VY! Nemusíte čekat, až budete do něčeho tlačeni zhoršujícími se okolnostmi. Pořád můžete být VY na tahu. Vidíte ten rozdíl?

Moudrému napověz...

Kitty
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 otavinka otavinka | Web | 5. ledna 2011 v 7:14 | Reagovat

Milá Kitty,
kdyby to bylo všechno tak jednoduché. Jenže nezapomínej, že já mám téměř půl století vedle sebe šachistu, který má vždycky ještě 15 tahů dopředu a někdy je to k uzoufání.Navíc je spíše skeptik, takže má tu horší variantu vždycky. V našembývalém okrese to věru nejde - to už máme probádané. Jít do bytu s plynovým topením nemohu, mne to dusí.Jinak my nemáme velký byt, a někdy je to jako 1 + 1 na metry, ale my máme 2+1. Jenže ve vybydleném domě, kde nic nefunguje. Jenže žádné alternativy na pronájem nejsou. Nikde nedostaneš nájemní smlouvu na víc než 1 rok. A stěhovat se každý rok ? Pořád nad tím přemýšlíme.Polovina našich sousedů si dala žádost do DD, ale to je tady taky na nejméně 8 let čekání. Je to stále zapeklité.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU