Cvičení pro kolínko

21. února 2011 v 18:22 | Kitty |  Zdravíčko a papu
Už skor osm roků patří do mého ranního rituálu rehabilitační cvičení - pár cviků pro moje resuscitované kolínko...

Dostala jsem nový kolenní kloub. Poučili a naučili mne, že pro dobrou další funkci je třeba s ním hýbat a to nejlépe soustavou cviků. Naučili, vysvětlili proč a jak a já se toho doteď držím. Dále je popíšu, teď chci jen připomenout, proč je výhodné cvičit právě tyto cviky.

Po operaci už druhý den po JIPce přišla rehab. sestra k posteli a začala koleno ohýbat. Další den po nácviku chůze už jsme došli do rehabky, uložili nás na lůžko do přístroje, který sám pomaloučku krčil nohu a procvičoval potřebné polohy. A pak mi postupně přidávali cviky, až jsem si udělala svůj jednoduchý soubor. Procvičení hned po probuzení trvá asi deset minut. Zvládám to i při své ranní rozespalosti. Vím, že je to nutné.

Vlastně tento souborek mi nastavila paní rehabilitační sestra, která za mnou doma před operací desetkrát docházela. Pokud je nemocná jedna noha, cvičí se jen s ní, já přidávám i druhou.

Tak a píšu jeden "cvíček" po druhém. Uděláte párkrát a budete to vědět automaticky. Budu to psát pro obě nohy, protože to tak cvičím, s jednou nožkou cvičíte samostatně. Většinou to chce cvičit pomalu, sledujte jak svaly a šlachy cvičí, nezapomínejte dýchat

1. Ohýbáme "fajfky" natažených nohou. Natáhneme do špičky a pak přitáhneme k sobě, takto 10x

2. Při natažených nohou pomalu kroužíme kotníky, 10x na jednu a 10x na druhou stranu

3. Obtížnější cvik: natažené nohy, ohneme silně špičky k sobě, potom natažené nohy pozvedneme tak 5-10 cm nad prostěradlo. Nato zatneme svaly nad koleny a držíme tak 5 sekund. Povolíme a natažené nohy pomalu položíme. Odpočíváme 5-10 sekund, vše opakujeme taky 10x - procvičujeme nejen protažení, ale i břišní svaly. Při celém cvičení dýcháme nezávisle na zatažení svalů, má být nezávislé na taktu cvičení

4. Vleže šlapeme na kole na pevné posteli. Špičky při šlapání propínáme i přitahujeme, cvičíme jak zvládneme 10x - cvičíme současně i břišní svaly, stahujeme břicho, dýcháme po celou dobu cvičení

5. Poslední cvik - kreslíme číslice od jedničky do desítky. Cvičení je pro jednu nohu, se dvěma nohama sounož je to stejné, jen o hodně těžší. Celou číslici napsat do výšky jen do 20 cm nad lůžkem. 1, 2, 3, 4, 5 s čárkou pěkně vodorovně a nahoře, 6, 7 s krátkou čárkou, 8, 9 a 10 - pěkně jedničku a nulu. Stažené hýždě i břišní svaly, cvičit co nejníž. Dýchat nezávisle na taktu cvičení.

Tohle je základní soubor. Cvičení je i pro ty, kdo mají zánět v koleně opečovávaný léky proti bolesti. Vždycky sledujte špičky, zatnuté svaly, ať udržíte polohu. Cvičení číslovek sounož je hlavně pro procvičení břišních svalů a je i radostné. Můžete cvičit i písmena, to je jen pro fajnšmekry, co se rádi týrají. To už není o radosti, ale o břišních svalech a funění. Hlavně taky - můžete u cviku číslo 3, šlapání na kole a u číslic sledovat, jak jste šikovnější den ode dne.

Tohle lámání tlapek je pro všechny, já jsem stará rachotina a už z něho mám radost. Když si zvyknete se na těch 5 minut denně přinutit a s úsměvem to odcvičit, budete chodit a dokonce bez bolesti a pružněji. A to je moc příjemná věc. Pohyb je život - pět minutek denně. Neudělej to pro sebe!?

Chce to nacvičit a začít. A vytrvat, stojí to za to. Denně ranní chvilka pro zdravá kolínka - a to stojí za bezbolestný pohyb. Přidejte se ke mně!

Kitty

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 otavinka otavinka | Web | 22. února 2011 v 0:13 | Reagovat

Milá Kitty, díky za soubor cviků. Myslím si, že se k nim vrátím a budu Tvou sestavu zase cvičit. Něco podobného jsem už cvičila, ale po operaci bypassu jsem přestala. Měla jsem dlouho nehojící se jizvy a navíc mám pooperační kýlu a už nesmím jít na operaci břicha. :-D

2 jezura jezura | E-mail | Web | 22. února 2011 v 13:12 | Reagovat

Maruško, ty cviky jsem kdysi také cvičívala, hlavně na páteř, ale teď už to prostě nejde! Mám strašné bolesti a chytá mě křeč - no co nadělám, musím už jen tak opatrně! Tak si říkám, jen ať to není ještě horší! :-x

3 diviznacka diviznacka | E-mail | Web | 22. února 2011 v 17:29 | Reagovat

[2]:Ježurko, nevzdávej to. Zezačátku, to máš pravdu, se křeče můžou objevit, ale to jen proto, že protestujou z úleku. Začni i přes křeče, když je ucítíš, změň trošku náklon nohy do strany a zmenši zátěž, ono se to poddá, to určitě vím. Pak budeš ráda, že jsi vytrvala. Budeš vidět pokroky, určitě to půjde. budeš mít radost i užitek. Vytrvej. Vím, co mluvím. Kitty. :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU