Rasismus = neřešený problém

15. února 2011 v 9:54 | Kitty |  Úvahy a zkušenosti
Rasismus - taky něco jako nevoňavá noční košilka...

Mám už své roky. Za našeho mládí nám konstruovali pro formování myšlení různé ty "ismy", aby se lidi pracně vyrovnávali ve svém svědomí s nenávistí k bližním a dali pokoj. Máme nepřítele, nebudeme se koukat kolem a chtít do světa. Musí se bojovat s třídním nepřítelem - a až pak... Vychovali nás tak a my jsme po revoluci stáli s hubama dokořán, že ve světě mají jiné starosti.

A zase - co s třídní nenávistí? Zbyla v nás coby rasismus. Problém k nevyřešení - vidíme všichni. Židi netáhnou, jsou už pasé. Teď rasismus - nechutný problém. Na Západě - multirasová společnost, u nás jeden morální problém, ale neochota ho řešit. Zase jeden problém k řešení, ne k vyřešení. Rozlet se nekoná, protože je zde ten problém. AŽ se vyřeší, tak pak...


Vůbec ani nedojde na podstatu - jak žijí ti, jichž se to týká. Kdo z nás by se chtěl narodit do chudoby, nezaměstnanosti, odmítání a životního neladu? A tak žijeme v získaném "oni musí být takoví, protože takto žijou!" Hlavně že to nejsme my! Máme svůj problémek, nemusíme být lepší a problém vyřešit. Aspoň že se snažíme...


Já vím, že se nesnažím, protože tomu nerozumím. Měli jsme své starosti... Ale copak mě může omluvit, že jiní žijou hůř? Proč? Kdyby bylo z řad postižených pár politiků, které by tím pádem bylo vidět a slyšet, věci by se daly řešit rychleji. Bylo by na ně vidět! Ale zase - kde brát, když by museli pocházet z tohoto prostředí? Kolik z nich má ZŠ až VŠ, výchovu k dobrému vysvětlování problému? Kdo z nich má bohatství, které by lákalo ke spolku nad řešením problému? Chudý a neseběvědomý - špatné předpoklady pro politika. Takové prostředí neláká sponzory a lobbisty, přřitom dnes se bez lobbistů s velkým problémem asi skutečně pohnout nedá. Peníze jsou až na 1. místě!

Sledovala jsem zápas ministra Kocába o vniknutí do problému romské komunity. Jak to dopadlo? Pro Čechy typicky - nesnažili jsme se jako společnost jít na kořen věci. Jednodušší bylo využít nastrčených vějiček mediálního pošpinění tohoto člověka za jeho skutečné nebo domnělé konání - a odstavit ho od snahy o řešení problému. Z tohoto typického mechanismu odstavení "šťouralů" od moci mě jímá hrůza. Musela to být velká klika a síla, aby odstavila politika, jemuž se podařilo podnítit a prosadit odchod okupantů z roku 1968! Asi nám ještě pořád stačí "menší problém", aby se ten větší nemusel řešit. Nic nového pod sluncem.

Kitty


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 An(N)dy An(N)dy | Web | 15. února 2011 v 11:00 | Reagovat

Souhlasím.. Neskutečný.. Ikdyž pravda.. Ono to řešení asi taky nebude zrovna dvakrát jednoduchý :-)

2 otavinka otavinka | Web | 15. února 2011 v 21:39 | Reagovat

Milá Kitty, výborně napsané a pojmenované. Taky patřím mezi ty oné, co tomu nerozumí, občas mi to připadá jako tanečky před nastoupenou jednotkou, ale s cílem raději nic neřešit. :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU