Vertikutátor

17. března 2011 v 10:43 | Kitty |  Živočíškové a mazlíci
Máme vertikutátor, heč!

Před domem máme asi tak pět metrů trávníku, pak silnici a za ní obecní rybník. Znalci proletí hlavou situace. "Tráva" přímo před domem musí být pořád přemokřená a je mu jasné, že bez větší péče plná mechu. Na mech možná i v této situaci je účinný vertikutátor. Před asi čtyřmi roky mladá od sousedky si nechala zrekonstruovat zahradu, aby její vzhled byl atraktivní a pohledný. Je to účinné, závistivě vzhlížím k úpravnému místu. Hodně práce zde odpracovala i šikovná majitelka, odborná firma na trávníky odvedla skvělou práci. Zde se taky hrdinsky prosadil právě vertikutátor. Kdo neví, co drobný strojek dělá - prokrajuje noži nebo dráty trávník v povrchové vrstvě nebo rotující válec s dráty na obvodu vyhazuje mech z trávníku mechanicky. A už jsme u dnešního tématu.

S naším štěnětem chodím na louku za našimi, kde se pořádně vyblbne, vylítá a vyprázdní se. Je nadšená, proto jí už dopřávám svobody pohybu. Na vodítku ji dovedu asi sto metrů a vypnu. V posledních dvou dnech jsem jí dala náhubek, aby mi v terénu nežrala fuje lesních zvířat nebo i jiných psů a koček, kun - je tam toho dost. Z dálky jsem už nemohla zasáhnout, píšťalku na přivolání jsem ztratila (o tom ještě napíšu). Pro pohyb mezi lidmi nebo k veterináři musí být na náhubek zvyklá. Kdo víte, co je to učit psa (štěně)! na náhubek, už se určitě pousmíváte. Včera to tak bylo - klubko válející se v kotoulech či rotující, se snahou zbavit se omezujícího a kudlícího náhubku. Stálá kontrola s odměnami udělala své, dnes už to bylo lepší. Ale zpět k vertikutátoru.
Jdu po louce, kde je většinou sama. Jezevčík Astor od Marty už se jí vyhýbá, tak se může klidně rozběhnout. Bude aspoň dobře rostlá a doma je pak klid. Tak já jdu, pozoruju její pozici a činnosti, občas se obrátím o sto osmdesát stupňů, aby zase začala bejčit. Když můj manévr zaznamená, zapne forsáž a jako dělový náboj letí jako blesk do nového směru mé chůze. To miluje a já jí to v průběhu procházky bohatě dopřávám. Dnes měla náhubek a už ho docela přestala vnímat. Každou díru od myší zaznamenala, hrnula nosem po jejich cestičkách a nakonec se dala do hrabání. To knírači dělají úplně nejraději, určitě v ní bude převaha kníračinky. Dnes provertikutátorovala hromadu myších děr, louka je dobře provzdušněná, i když myšičky chytit nemohla.

A já jsem měla čas na svůj "aspoň jeden dobrý skutek denně"! Po minulých větrných dnech a narušeném povrchu cílových remízků je louka plná igelitových jednolitrových pytlíku od modrého mléka - starší blogaři znají. Vrstvy vyřezaných remízků byly z doby před čtyřiceti lety, podle těch typických pytlíků. Pokácené nálety, odvezené skládky a srovnaný povrch uvolnily lehké předměty a ty já teď sbírám, než se náš pes vylítá. Včera jsem ze tří vycházek donesla v ruce tři bakule igelitů a dala jsem do pytle s umělými hmotami. Večer jsem to vynesla a dnešní ranní dávku jsem už zanesla rovnou do kontejneru. Každý krok naší psice dobrý, doma potom leží a je klid.

Moje rada pro hubnoucí - pořiďte si štěně, křížence hrabavých plemen, a máte jistotu, že zamechované prostory budou provzdušněné. Nepotřebujete na to drahou trendy techniku. Stačí myší díry s čerstvým myším pachem a dílo je pečlivě zvládnuté. Nemusí do louky a trávníku přijít chemie "mechostop" ani modrá skalice. Uvažuju, že Betty pustím do zahrady. Děr od myší po zimě je tam dost. Co na tom, že při sečení přijdeme o kotníky. Určitě budou díry i pod stěnou osmi zákrsků s mulčem z našich kůr po řezání dřeva. Je mi jasné, že v tom případě budu rotovat já a s hrábkami provozovat zdravý pohyb. Čeká mě denní shrabávání kůr zpátky pod stromy, v tom jsou mistryně světa naše slepičky, když se dostanou do zahrady. V budoucnu budu mít zdravý pohyb. On není lepší prostředek na slimáčiska než slepice v zahradě! To mi poradili a můžu potvrdit - je to pravda, akorát se nadřu o mnoho víc. Ono sekat trávu plnou rozházených kůr není žádná slast. Trávu v zahradě seká Pepíno kosou, ekologicky, tiše. Mašinou seká až velkou louku - o lovení slimačisků při sekání louky jsem už jednou psala!

Život není peříčko...
Kitty
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 17. března 2011 v 11:22 | Reagovat

Milá Kitty, tak pěkně popisuješ denní činnosti Bettynky a provzdušňování trávníku, že i měšťačka neznalá těchto aktivit si může udělat obrázek, že život na farmě není peříčko. :-)

2 adaluter adaluter | Web | 17. března 2011 v 11:41 | Reagovat

Než se naše, norováním posedlá, irská teriérka Ginny umoudřila, provětrala nám trávník takovým způsobem, že ještě dnes, po dvou letech, na těch místech neroste nejen mech, ale ani tráva, na milost nás vzaly jen pampelišky a podobná "havěť". Navíc Ginny byla trpělivá, to nebylo žádné hrábnu tady, hrábnu támhle. Když už se do toho pustila, vypadalo to, že hodlá postavit metro, půlmetrové jámy nebyly ničím výjimečným, zkrátka zlatíčko. Vše přestalo, až když jsem jí z odborné literatury přečetla, že irští teriéři, jsou na norování přeci jen příliš velcí a proto se k němu nepoužívají. Od té doby, už se zasnaží jen občas, většinou na procházce v lese, když je ta vůně silnější, než její důstojnost.

3 ratuska ratuska | Web | 17. března 2011 v 12:08 | Reagovat

Hlavně, že si to štěněčí užívá :-). A překvapilo mě, že slepice zobají slimáky. To budou asi ti naši chlapíci, že? Protože jsem slyšela, že potvory ze Španělska, které nás doslova zamořily, ani slepice nežere.

4 jezura jezura | E-mail | Web | 17. března 2011 v 12:53 | Reagovat

Tak jsem se zase pořádně zasmála! Bravo! Vidím, že vám to svědčí oběma! Tobě i Betty! Tak jen tak dál. Vidím, že už vám doma Betty ušetřila dost peněz! Tak hezký den, i když u nás prší! 8-O

5 Milan Milan | Web | 19. března 2015 v 17:13 | Reagovat

Vertikulátor je dobrá věc

6 Kitty Kitty | E-mail | Web | 19. března 2015 v 21:52 | Reagovat

[5]: Jasně. Už je zas trávník plný mechu. Zato Betty je už na obláčku, utopila se. A nová labradorka Terezka se k vertikutátorování nemá. Ta spíš cvičně hrabe myši. Ale soused teď má silný vert. na traktoru, už jsem mu zadala naše okolní louky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU