Dokud jsou ještě čerstvé

2. dubna 2011 v 22:16 | Kitty |  Úvahy a zkušenosti
Kvůli stěhování všeho ven z domu došlo i na knihy. V souvislosti s tím mi napadlo...

Po celý život jsem pracovala s informacemi a jako knihovnice v učilišti miluju encyklopedie. I nedávno jsem kupovala pro svoji potřebu krásně ilustrované naučné knížky a encyklopedie, vzdělávací a zájmové knížky. Mám jich zde dost, z různých zdrojů i z vlástních nákupů. Dnes jsem litovala, že je jich tolik. Včera jsem psala o martýriu s čalouněnými křesly, o kterých jsem rozhodla, že zkrátka musí z domu. Nakonec obě šla, i když tohle řešení jsem neplánovala (můj milý to pojal jako apríl). Ale zrovna s nimi se mi zdařilo, že si někdo přijde ke dvěma čalouněným křeslům.

Když se mi včera podařilo odsunout a nezlikvidovat křesla, rozhodla jsem se dnes postupovat tak taky v případě knížek. Zavolala jsem místnímu knihovníkovi a nabídla mu své nejcennější publikace k obohacení místní knihovny. Znala jsem samozřejmě, jak "rádi" většinou berou knížky od soukromníků. Lidi mají dobrou vůli, ale jejich dary jsou staré, neaktuální, málo čtivé, nebo jich je v knihovně i víc. Můj případ to není, a to ještě nejsou všechny, nad kterými ruka čtenáře nezaváhá. Další jsou ještě po rodině. Jedním slovem - některé jsem ještě při lustraci pro knihovnu v poslední chvilce vytáhla, ale po přečtení je dám taky. Nádherné ilustrace technických vynálezů, knížky typu "Kdo, kde, kdy..." pro mládež a děti, životopisy z poslední doby. Ještě zvážím formu evidence a už se z nich budou naši čtenáři radovat. Dokud jsou ještě informace v nich dostatečně čerstvé.

Řeknete si, že dnes jsou informace o všem na internetu. Já zase tvrdím, že encyklopedie je všestranná. O jedné věci podává informace z více zdrojů a více formami. Internetové heslo někdo vytvoří v textu podle momentálních znalostí, spíš opravdu informativně. V encyklopedii je heslo tvořeno s hlubokou znalostí, navíc v souvislostech, které ve stručnosti na netu není možné postihnout. Jsou zde i příklady, obrázky a grafy na jednom místě. Takovou knihu si děti nepořídí a i rodiče váhají, spoléhají se na internet. Jenže takové řešení straní povrchnosti, nejde do hloubky vědomostí.

Mám pravidlo, že denně bych měla udělat aspoň jeden dobrý skutek. I kdyby to byl zvednutý papírek, pohozený na rušné ulici. Včera to byla zachráněná křesla (moudrostí mého hospodáře), dnes zase já nabízím pár cenných knih. Nepochybuju, že se nápad setká s porozuměním. Všem bude pomoženo. Já odsunu knihy, současně ale k nim budu mít přístup, kdybych je náhodou potřebovala. Knihovna v době ekonomické krize získá atraktivní knihy s dobrým užitím, čtenář zdarma přístup ke knížkám, které by si nekoupil nebo nemohl zaplatit. Informace stárnou obecně. Ale ty základní a navíc v provázaném celku získá z encyklopedie, která je nadčasová. Obrázky a ilustrace nalákají i ty, které jen text nepřesvědčí k prohlédnutí. A tak - když mi velké knihy docela překáží, v knihovně mohou najít své další čtenáře.

Dnešní rozhodnutí beru jako pověstný "dobrý skutek". Třeba i jako poučení, že všechno zlé je k něčemu dobré. V domě se uvolní místo a kvalitní knížky máme poslat dál. Tam, kde ještě mohou potěšit a posloužit.

Kitty
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 otavinka otavinka | Web | 2. dubna 2011 v 23:11 | Reagovat

Milá Kitty, taky chodím s knihami za přítelkyněmi z oboru anebo do místních knihoven. Antikvariáty o ně již nemají zájem a při stěhování je to pohroma. Ale jak asi patrno, elektrika je již vysekána ? :-)

2 jezura jezura | Web | 5. dubna 2011 v 13:33 | Reagovat

Kitty, moc by mne pak zajímalo, zda jsi všechny udala. Taky nemám dobré zkušenosti z likvidace knih do knihoven. Nic nechtěli ani pro důchodce v důchoďáku. ???

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 9. dubna 2011 v 22:55 | Reagovat

[2]:Udělala jsem to naopak. Z učilištní knihovny jsem získala nejkvalitnější encyklopedie a další naučné i pro děti. Zavolala jsem místního knihovníka, že je do naší knihovny dám. Přišel opatrně, Otavínka asi ví své. Ale kulil oči a nevěřícně je přebíral, vzal všechny. Jsou to poklady, u mě ve skříních, když je ani nemám kam dát, to není žádný užitek. Zatím jsou v přepravce a kabele, ale sepíšu to, napíšu věnování a seznam darovaných ode mě a předám je. Navíc, když je budu náhodou potřebovat, vím kde budou. Obyčejné knížky posílám po rodině a ani je nechci zpět, ať jdou zase dál. A teď dělám čistku, půjdou v balících do kontíku, třeba je ještě někdo bude chtít. Jinak to nejde, nikomu to nebudu nabízet. Možná to vypadá jako barbarství, ale co nadělám? :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU