Raději ani troška pohybu

31. května 2011 v 14:39 | Kitty |  Vykutálenosti
Sedím zde nad katalogem Magnetu. Došla jsem ke stránce s pomocníky při zahrádkaření...

Koukám na to a je mi smutno. Dokonce se ve mně začíná vzmáhat vztek. Vědomě docela chápu, že všichni se chtějí živit. Lidé jsou koumáci a kutilové. Vyřeší nějaký problém a už to prodávají v katalozích
. Katalogoví mágové nám to předloží v pestrých barvách. Podpisky to nabízí jako věc, bez které se nemůžete obejít. Abyste byli trendy, prý musíte mít zahradu plnou trpajzlíků, svítících tyčí nabíjených slunkem. Pod kdejakým keřem na vás musí jukat sádrový nebo plastový ježek, žába nebo dinosaurus. Na nejlépe umělém trávníku dostanete ke koupi tvořivě otřískaný trakač nebo odrátovaný prasklý sádelňák. Brrrr, tam bych nechtěla žít, řekne si venkovská ženská nad motykou v zahradě.

Jenže zatímco hrbí hřbet a kope a vybírá plevel, udělala chybu. Nepodívala se do čerstvého katalogu Magnet. Tam by se poučila, že na provětrání trávníku jsou hroty na holínky, které při každém kroku průběžně kypří trávník a vytrhávají z něho mech. Kdepak železné hrábě a modrá skalice, ne! Bez námahy si koupíte a nasadíte a máte trávník jak z Šeherezády! Nebo plečka nebo nůžky na trávu. Koukám, umná konstrukce dvou dlouhých rukojetí a koleček a mezi nimi u země nůžky na keře, zde sloužící jako zastřihávač na trávu. Nebo půlkruhový umak, jakoby kulatý ostrý rýč, s ním vestoje zarovnáte okraje záhonů, trávníků. Nástroje s dlouhou násadou rýpají trávu mezi kachlíčky, škrabou odtud mech, dokonce i vyrýpávají pampelišky bez nutnosti ohnutí zad.

Abyste byli patřičně in, musí vám po trávníku dvora nebo zahrady pochodovat celé dny robotická sekačka. Tráva povyroste a hned na ni vystartujte s řinčící motorovou kosou, na hrubší porost s křovinořezem, to jsou libé tóny strojních pomocníků na dědině! Kdepak po ránu tiše pracovat svištící naklepanou kosou, to dnes dělá jen vesnický nemoderní zapadlý vlastenec - mezi řádky čteme v nabídce. Na porosty plevelů s chemií a dnes i bioživočichy, kteří pracují za nás. Není přece vůbec potřeba se ohýbat a pracně ohrabovat rostliny na políčku. Všechno přece lze udělat vestoje, nebo i na klekátku, nejlépe ještě pojíždějícím, motorovém. Setí, kypření po dešti, zalívání - všechno za nás udělají vymakaní pomocníci! Prý za peníze můžeme mít všechno, co nás na venkově i ve městě zbaví nutnosti pohybu. Na každou činnost se asi postupně najdou strojky, násady a motory. Jen ne se ohnout, pohnout, ujít pár kroků a vynaložit námahu. Neříkám, že zrovna okopávání a pletí je moje parketa, přece jen mám své roky. Pepíno seče naše luhy rozměru fotbalového hřiště (jestli to má tolik) dobře ručně vyklepanou kosou. Řádky pro brambůrky hloubí tříhranným rádlem, do nich potom já v předklonu dávám naklíčené hlízy. Kordon stromů stříháme ručními nůžkami, ony i na zastřihování přímek ovocných stěn jsou už elektrické nůžky. Ale takový nástroj nevidí, kde ještě my necháme centimetr větvičky, protože tam je ještě venkovní očko na nadějné větvi, kde vyroste letorost a uzraje jablíčko.

Bohatství nápadů beru, každý se chce uživit. Někdy ocením i nápad a koupila bych. Ale už nekoupím. Zajedno si vážím pohybu, moudrého pohybu, i když to tak možná někdo necítí. Nejde na venkově všechno dělat podle pravítka a rychle, i když výkonně. Na skalce vám není žádná sekačka nic platná. Ani mezi mrkví nebo celery žádný motorový kypřič bez škod nezruší škraloup, nevykopne a nevybere plevel. Tam je třeba pohybu, i když ho na konci dne cítíte ve svalech a v kostech.

A za druhé: nápady jsou to rozumné, umné, dobře prodejné, to cítím. Ale po zkušenostech s mnohými dnes už nekoupím. Nejvíc zklamání mi přinesly mopy, smetáky, stěrky a nástroje na nástavných násadách. Většinou jsou šroubovací a po pár silnějších pohybech se násada prohne, plastový závit uvnitř ulomí a stojíte zde s pár půlmetrovými trubkami u neumytého okna - stěrka měla umýt a setřít okno v pětimetrové výšce, to měl být pro mě pomocník! Mop s dvoudílnou násadou skončil podobně, mopové násady s háčky za chvíli nedrží nebo se plastové díly ulomí. Páska na koberce nelepí koberec k zemi, ale při pokusu o odlepení krycí pásky vám spolehlivě oblepí prsty tak, že bez pomoci byste ruce odepsali. Deka pro mazlíčky nechytá chlupy a dá se moderním vysavačem vyluxovat. Chachááá! Deku mazlík rozškrábe než ji stačí zachlupit a ze zbytků pekáče žádný vysavač dobře chlupy nevysaje, to je jen reklamní trik. Ani turbo hlavice nic nesvedla s jezevčičími chlupy, i když je měla beze zbytku uklidit. Prostě - některé činnosti si musíte vzít do "teplejch" a žádný vynález vám to vestoje neudělá.

Nejvíc mě ale dnes dojalo, že tam uvádějí, že téměř vše můžete s pomocí nápaditých výrobků udělat vestoje. Když nakoupíte, můžete se skoro všeho pohybu v domácnosti zbavit. To tak povídejte našim moderním chlapům. Skoro ke každému nákupu jsem svého kutila a všeznala volala a prosila o pomoc. Zlámané vícedílné násady obrblal a málem hodil na mou hlavu. Nefunkční mopy jen zaznamenal a dál po domě drandím s hadrem a pevným smetákem - nanejvýš posledním dílem násady a zbylou částí mopu s chytrým povlakem vytírám skoro vkleče mezi nohama stolů, stolků a nábytku. Můžu říct, že většina vtipných výrobků z katalogových nákupů už skončila svůj zpackaný život v tříděném odpadu. Co jsem mohla mít trendy oblečků a botiček, možná i aut, kdybych nepodlehla nabádání k nákupu zrovna tohoto nápaditého pomocníka! Jejich úděl v naší domácnosti končil poruchou nebo zničením nejslabšího jejich dílu a mým staženým ocasem mezi nohama. V tichosti jsem je vyhodila, i když jejich zánik stejně neunikl pozorným očím mého nejpraktičtějšího.

A kapitola sama pro sebe je úspora pohybu. My, kteří jsme starší a při těle, podléháme iluzím, že za nás někdo nebo něco namáhavou práci udělá. Teď už to vím - neudělá. Dál máme chlupy všude možně, i když máme psí mimčo teprve krátkou dobu. Dál lezu skoro po kolenách při úklidu, o profesní údržbě ani nemluvě. Jak jsem dnes ráda, že jsem se vyučila frézařkou se základním rukodělným výcvikem. Jak se mi to hodilo při poruchách auta nebo motorky. Dnes při moderním autě je nejdůležitější mít napsaná čísla servisů. Proto si tak vážíme starých mechanických pomocníků v domě i v dopravě, tam pár nástrojů a zamazané ruce dělaly zlatou práci a skutečně dávaly nový život našim pomocníkům. Zručnost, praxe a nápad tak mají ještě šanci. Zlomená podložka nemusí znamenat výměnu celých dílů za tisíce.

A pohyb v dnešní době? To je šance na život, na pohyblivost, na zdraví. Při nabízení různých mechanických či elektronických udělátek jdou na nás výrobci a prodejci vtipně připomínáním, že za nás bez nutnosti pohybu přístroje udělají všechno. Neudělají. To víme všichni. Proto jsem přesvědčená a ráda přijímám úděl ruční práce. Před pětadvaceti kily jsem kupovala to, co nebude vyžadovat pohyb. Dnes po pětadvaceti ztracených kilech se hýbám. Už tuším, že ruční námaha při práci na pozemských statcích mi prospívá. A připojila jsem mezi prostředky nutné pro život i pohyb. Prakticky pro nové štěně, které si žádá své. Ale i vědomě - pohyb po krajině, na vzduchu a v barevné přírodě se zvuky živočíšků a tiše svištících ručních kos a srpů potřebuju pro svůj duševní klid a pohodu. Už nechci být šizena a okrádána o pohyb. Která mašina obere mandelinky z ekologicky pěstovaných brambor? Kdo za mě oláme nadbytečně nasazené plůdky jabloní, aby neubíraly sílu těm nadějným šťavnatým? Nikdo. Jsou to lidské ruce a ruční nářadí. Je to námaha a zručnost a nápaditost a tradice, poučení z nutnosti obětování síly a pohybu těla pro život farmy.

Neberte mi pohyb, nekraťte mi život. Je krásný pohled na okopané záhony, ručně ostříhané stromy a tiše posečenou louku. Sice vám ruka jede po zpoceném čele, ale oči září radostí nad vykonanou prací. Pořád platí zákon o zachování energie: dej svoji práci a námahu a dostaneš výsledky úměrné vynaložené námaze. A já dodávám - za námahu přípravy životního políčka dostaneš radost. Tu mi žádní barevní sádroví trpaslíci a umělí dinosauři mezi rybízy nedají. Bohudík za tvořivý pohyb.

Kitty
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jezura jezura | Web | 31. května 2011 v 14:52 | Reagovat

Moooooc krásně jsi to, milá Kitty, napsala. Já také odmítám věřit těm všelijakým rádoby novým vynálezům! Čím mají větší reklamu, tím je to horší šunt! A také věřím, že pohyb je to jediné správné, co nás udrží v provozu schopném stavu! :-D

2 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 31. května 2011 v 22:56 | Reagovat

No jo dneska aby jeden si dával majzla.Všude samé novoty zaručeně účinné a hlavně drahé...lákají a lákají.Pak ale člověk zjistí,že jsou na prd velebnosti :-)  :-D

3 adaluter adaluter | Web | 1. června 2011 v 9:17 | Reagovat

Tak za tenhle článek bych ti dala dvacet hvězdiček. Napsalas to skvěle. Je to s podivem, že i v době satelitů, mobilů a internetu, je nejspolehlivějším nástrojem na vytření podlahy hadr na smetáku, ale je to tak. Přesně jak píšeš, skončil i můj mop, člověk přitlačí, ozve se křup a máš na výběr, buď budeš vytírat chodíce po kolenou, nebo se na to zdravě naštveš, narveš polámané tyče do popelnice a pokorně se vrátíš k tomu, co funguje už věky.
Když už se mi dostala do rukou nějaká taková "zázračná" novinka, zjistila jsem, že je jen na koukání, buď se rozložila, nebo nedělala to, co měla. Věřím, že sem tam se vyskytne dobrý nápad, ale ty člověk spíš vidí v pořadech pro kutily.
O pohybu píšeš moc moudře, je vidět, že jsi k tomu názoru došla vlastní zkušeností.
A na zahradě plné plastových pičičmunďáren bych zcvokla, nikdy nedokážu pochopit, kde se v lidech ten nevkus a obdiv ke kýči bere. :-D

4 Bohunka Bohunka | E-mail | 1. června 2011 v 20:05 | Reagovat

MILA KITTY ,MOC HEZKY JSI TO POPSALA,NOVINEK JE SPOUSTU,ALE POTŘEBUJEME JE ,POMŮŽOU MÁM?TO JE OTÁZKA,MĚJ TE SE MOC HEZKY. :-)

5 otavinka otavinka | Web | 3. července 2011 v 20:55 | Reagovat

Milá Kitty, nádherný článek. ˇO jak s Tebou souhlasím a jak jsem se taky nechala obalamutit reklamou. A tak parní mop skončil u mladé, mop na vytírání s kyblíkem taky nevydržel, co výrobek s vynikající reklamou to úděs. Už bych mohla být poučená.Ale občas ulítnu. Nyní uvažuji o kouli na praní. Místo prášků a gelů, tedy chemie, jen modrou kouli na 1000 praní. No, nevím? Zaráží mne více ta realita, že jsem tento báječný článek přehlídla. :-D

6 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 17:38 | Reagovat

Copak o to, sádrové kýče na zahrádkách já vždycky obdivuju, ale sama bych si to tedy na zahradu nedala.
To dělá moje sousedka, všude nějaké kameny, když nejsou hezké samy o sobě, tak se aspoň seskupí do půvabných hromádek, tuhle keramický andílek, támhle velká škeble...
A já pak při pletí musím vzít každý kousek do ruky, vyškubat plevel, postavit zpět a jdeme vedle opakovat...
Mamince jsem v nějakém výprodeji koupila dvě jakokeramické kačenky, asi 30 cm vysoké, jako živé. A další rok kačera, jen o maličko většího. Sedí všichni tři za barákem v kurníkové ohradě a slepičky je obcházejí obloukem :-)
A udělátka šetřící pohyb?
Maminka od prvního kyčelního kloubu tvrdí, že lepší rehabilitaci, než na bramborovém poli, v životě nenajde. No, ještě tak možná v cibuli :-)
Letos v zimě jsem to viděla. Naši se přestali hýbat a hned to bylo znát. Oba jako by zestárli o deset let.
Ale už zase pomalu pookřívají, on ten pohyb jim opravdu svědčí, stejně, jako všem :-)

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 20:33 | Reagovat

[6]: Od prvního vyměněného kolena jsem se dala do pohybu a nelituju. Aha, tak proto já tak ráda kopu brambory na podzim. To mi nikdo nesmí vzít! Žádná operace mě od toho neodradila. Loni to hospodář začal, ale druhý den už jsem najela já a byla šťastná. Já brambůrky hned peru, osuším, přeberu a teprve potom dám na uskladnění. Nemáme brambor velké pole, takže si s tím můžu pohrát. A pletí pod zákrsky, sázení, pletí a sklizeň cibule? Makačka, ale je pravda, že lepší pohyb je snad jen fofrování s fenou.
Chodím a makám pořád, i když mi zase kila narostla. Bez pohybu bych byla sošná, ale lenivá a nemocná. A děkuji za komentář. Taky si cvičím mozek při čtení tvých dlouhatánských krásných cestopisných článků - a ráda já i hospodář. Pěknou dobrou noc :-)

8 Kitty Kitty | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 20:35 | Reagovat

[6]: Ah bože, píšu dlouhý komentář a mozkovna mi to spletla: Barušku zaměnila s Alenkou (signoraa). Tvoje články jsou kratší a už jsem na to přišla, taky zábavné ;-)  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU