Autorský blog?

2. června 2011 v 22:17 | Kitty |  Úvahy a zkušenosti
Celé hodiny věším květ černého bezu na šňůry. Je to práce už docela automatická a tak mi přicházejí myšlenky na tvorbu blogů...

Pozoruji strukturu blogů. Všímám si, jaké jsou, do jaké míry jsou autorské. Docela mě pobavila ikonka u Milánka Dinosaura-bakov. Má tam ikonku: obrazově Autorského klubu, jak ji znám od jiných blogerů. Ale on tam má napsanou větičku "Nejsem členem Autorského klubu". Vtipné, všimla jsem si toho včera. Dnes jsem zase trávila čas na půdě u květu a napadlo mě, do jaké míry jsou nositelé ikonky AK tvůrci svých blogů.

Vezmu to od počátků všech blogů. Začínáme se učit pracovat s aparátem blogu a tak jako já píšeme a píšeme. Nevím, že by někdo už od počátku svého blogu ho hned zdobil fotografiemi a obrázky. Vlastně zpět, jsou takové. A to je podle mě další odrůda blogů, kdy převažují fotografie. Většinou u cestovatelů, ale nejsem zase tak zběhlá v tématice. Fotografie se taky objevují u rukodělných technik; to je velkým přínosem pro čtenářky, chtivé něco nového se naučit nebo se pochlubit výtvory. Ještě pro další obory jsou fotografie přínosem a patří to na takový blog. A pak jsou blogy s návody, jak a kde a co užít, aby... To bych řekla, že jsou (určitě ne všechny) blogy autorské.

Uvažuji ale taky, nakolik autorskými jsou blogy, od počátku "vykrádající". Vlastní nápad chybí, patrně těmto blogerům jde jen o statistiky kliknutí. Nevím kde, a ví to snad jen oni, seženou atraktivní obrázek a bez ničeho dalšího ho prásknou na svůj blog. Tihle se nezdržují studiem návodů, jak tvořit vlastní kompozice - třeba z vyhledaných detailů z internetu. Text u nich sestává z větičky: "Ahoj, klikni na můj blog..., máš krásný blog". I takové mi přistávají na blogu, je to forma spamu či reklama, bez nápadu, bez vlastní tvorby. Ti se zjevně neobtěžovali přečíst nějaký článek. Ale jsou i tací, kteří mají svůj blog blýskavý, třpytivý, jenže obsahuje jen přejaté tendenční obrázky, jen aby tam měli bomby! O těchto právě uvažuju. Proč vlastně mají svůj blog? Když nevypovídá o životě autora, To je vlastně (pro mě) smysl blogu. Jakoby deníček, kam si zapisujeme nápady, dění v průběhu času a života. Vzpomínky, úvahy, humor, různé společenské události našeho současného života. Někdy jen pro sebe, někdy pro poučení jiným, někdy pro zábavu uveřejněním vtipné příhody ze života i třeba zpracováním nebo komentářem k článku jiných.

Autorský blog by měl být obrazem, vyjádřením svého autora. Přiznávám, že chodím z časových důvodů hlavně na své oblíbené blogy. Nemám ani přehnanou tendenci k ilustracím svého blogu. Pokud budou takové obrazové výpovědi, zase budu spíše oživovat své články svými fotogragiemi. Možná někdy využiju kresbu s vědomím autora a jeho dovolením. Ale jen v případě, že stylově k článku patří.

Docela jsem zasklila blogy, kde převládá zpravodajství a přejímání různých pořadů. Je to výběr a i já ráda využiju možnosti je skouknout, když už je někde najdu. Teď na jaře a v létě sleduji televizi jen občas, jaksi je mi líto času nebo nestíhám koukat. Docela vymizely mé oblíbené pořady, přestala jsem se v nabídce orientovat. S povděkem přijmu možnost podívat se na nějaký pořad bez reklam, v co nejkratším čase. Za to moc děkuji autorům. Jejich blog je autorský zase tím, že si dají námahu, vyhledají a zpřístupní pořady pro jiné. V tomto bych si dovolila oponovat Dinosaurovi - jeho blog je skvostně autorský právě tímto směrem. Aby mi bylo rozuměno, neškatulkuju. Jen uvažuju.

Prsty mechanicky věší květy na šňůru a mozek medituje. O tom, co mě zlobí a co bych ráda pochválila. Žádné velké hodnocení v tom nehledejte. Občas zavítám k adminům, u kterých je hodnocení blogů jejich chlebem, zájmem a povinností. Vlastně vedou autory na blogu. Moc často tam však ke své škodě nezabloudím. Možná tam je taky jejich článek na toto téma. Toto je niterný dotaz na kvalitu a obsah autorství obsahu na blogu.

Nemám moc přehled a nerada se nechám zlákat na neautorské blogy. Někdy kliknu na zajímavý odkaz blogu u jiných. A zklamu se tím, že je to snůška týnejžrovských výkřiků, zkratek a obrázků. Z takového velmi rychle couvám a občas přidám nerudný (z jejich pohledu) komentář. Hlavně u žádostí na kliknutí v komentáři u mého autorského článku, když navštívený patvar nelahodí mému oku a citu. Ale o plytkých výtvorech tohoto typu opravdu nemám přehled; hlavně proto, že nevypovídají o ničem. Pak je to pro mě ztráta času a pohody. Takové blogy pro mě být nemusí. Nemusí, no! To raději věším voňavé květy bylinky černého bezu.

Kitty
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milča Milča | Web | 2. června 2011 v 23:49 | Reagovat

Moc krásný článek! Jako by jste mi mluvila z duše.
Blog má být jistou vizitkou autora, skrývat jeho pocity, představy, mapovat jeho tvorbu (v případě třeba povídkářů, básníků, kreslířů,...) a něco o jeho tvůrci vypovídat.
CO mi o autorovi(ce) řekne milion zkopírovaných článků, nebo články přejaté z cizojazyčného blogu prohnané google překladačem, takže je to totálně nečitelné? Naprosto nic, většinou mě již první článek odradí natolik, že blog zavírám a víckrát se tam nevracím.
Když ovšem občas narazím na blog ještě školou povinné slečny, která píše hezké a zajímavé články, vkládá na blog svoje myšlenky a tak, o to větší z toho mám potom radost a na ten blog se ráda vracím.

2 Otavínka Otavínka | Web | 3. června 2011 v 12:15 | Reagovat

Milá Kitty,
pěkný článek. Právě medituji nad tím, proč si u mne už tak dlouho nebyla.
Pěkný víkend! :-)  :-D  :-)

3 jezura jezura | Web | 3. června 2011 v 14:43 | Reagovat

No to víš, Kitty, my vrstevnice, se na ten blog koukáme trochu jinak, než ta mládež. Kdysi mi moje vnučka řekla, že na SVŮJ blog si mohu psát všechno, co chci já, ne ti ostatní. A něco na tom asi bude. Tak budeme navštěvovat jen toho, kdo nám padne do oka, ne? :-)

4 Milan Milan | E-mail | Web | 3. června 2011 v 15:42 | Reagovat

Milá Maruško! Já rozhodně nemám a již nikdy nebudu mít Autorský blog. Ten můj obrázek je pouze malou recesí a vzpomínkou na dobu, kdy jsem ho měl. Devatenáct let jsem vedl Zájmový kroužek Dinosauři, zbyla mi po něm pouze adresa blogu. Měl jsem tolik zážitků a originálních fotografií, že by na mě jen málokdo stačil. Vydával jsem vlastní časopis a nemám proč být skromný, nikdo z vás by mě nepřekonal. Bohužel jsem vážně onemocněl a teď jsem již několik let na invalidním vozíku. Těžko můžu psát nějaké zajímavé články, když jsem třeba 13 měsíců neopustil svůj byt. Je to těžké pochopit, s manželkou jsem se rozvedl pouze z toho důvodu, že jsem již nestačil jejím nárokům a musela mi, podle jejích slov, sloužit. Ani s dětmi Jardou a Kristýnkou se vůbec nestýkám, vlastně ani nevím, kde jsou. Nezbývá mi nic jiného, než být doma na internetu a na blog přidávat články a videa, která možná vůbec nikoho nezajímají. Ale tak 10% je také z mé dílny, vlastní články se snažím pravidelně přidávat. Nevím, proč se ti nelíbí tak krásné staré české jméno Marie, ale pokud na tom budeš trvat, tak ti odkaz na mém blogu změním. Krásné červnové dny ti přeje Milan

5 skaut68 skaut68 | Web | 4. června 2011 v 20:18 | Reagovat

Autorský blog. V úzkém slova smyslu je to blog, kde jeho autor vkládá jen vlastní tvorbu - písmenka, obrázky.
Tyto blogy tvoří většinou střední a starší věková kategorie. Ale znám mnoho autorů, kteří jsou "teprv" na základce, ale jejich blog má vysokou úroveň.
Protipól tvoří tzv. blogísky. Bez rozmyslu vkládané okopírované obrázky, texty... Někoho to přejde, uvědomí si, o čem blog je, někoho ne. I tu jsou zastoupeny všechny věkové kategorie, akorát v opačném garde.
Milanův blog je specifický. Je tam i z jeho tvorby - třeba soutěže. V galerii má spoustu vlastních fotek. To, jak perfektně a s velkou pílí blog vede, je neuvěřitelné. Najde tam člověk vše. Od zábavy až po poučení. Ano, není to čistě autorský blog v tom úzkém smyslu slova, ale má cenu. Nepíšu to jako kamarádka, ale jako jeho každodenní návštěvnice. Už nějaký ten rok. Kdyby neměl blog zajímavý, nechodila bych.

6 Kelyš Kelyš | E-mail | Web | 4. června 2011 v 20:31 | Reagovat

Pěkné přemýšlení u věšení bezu. ;-)
No vidíš, takhle jsem nad tím ještě nepřemýšlel. Ale soudě dle mých oblíbených blogů.....na"KUK"uji tam, kde se mi to líbí. Tam si něco hezkého přečtu, tuhle si prohlédnu fotografie, támhle něco poslechnu.....někdy zanechám komentář, ale jsem lajdák a kolikrát jen přečtu a zmizím jako pára nad hrncem bez komentáře. Hmm, také trochu neslušné, já vím. :-?
U Tebe si musím zvykat na "delší" příspěvky....tož já si určitě zvyknu. :-)

7 Mary Mary | Web | 4. června 2011 v 22:59 | Reagovat

ahoj, pravdivý článok, úplne s ním súhlasím... Aj keď môj blog nie je čisto autorský (áno, dovolila som si bohapusto kopírovať isté veci - viď napr. rubrika Kalendár :-) ), vždy sa snažím uviesť zdroj... A tiež ma vytáčajú tie komentáre k článku s odkazmi na cudzie blogy, z ktorých sa vždy vykľuje blog nejakej násťročnej slečny, čo asi nevie čítať a nevšimne si rubriku Reklama...

mimochodom, zaujímal by ma celkovo tvoj názor na môj blog, nielen čo sa týka autorstva :-D

8 Latryna Latryna | Web | 6. června 2011 v 7:16 | Reagovat

Ja radím svoj blog tak 50:50. Mám v ňom ako autorské články, tak aj upravené články z iných stránok, kde samozrejme uvádzam zdroj. Pôvodne som chcela mať vyslovene autorský blog, no časom sa to začalo akosi meniť, takže výsledok je taký aký je... :-(  :-)

9 Zbyšek Zbyšek | E-mail | Web | 7. března 2012 v 3:43 | Reagovat

Heej tak to je libovýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU