U nás v...

9. srpna 2011 v 13:39 | Kitty
Chtěla jsem vlastně psát: "U nás v Kocourkově"...

Ale pak jsem si to rozmyslela. Proč by malá vesnička měla slout coby Kocourkov. Kočičáků je zde dost, literární význam sousloví je ale jiný. Zde to snad tak nebude. I když - kdo ví?Nerozhodný

Už je okolo měsíce, kdy u nás zazvonily děti ve žlutých tričkách v doprovodu dospělého a požádaly o podporu pro akci "Život umění Dešov". Nabízely magnetky, kus po 40 korunách. Nechala jsem si vysvětlit účel akce a prostudovala magnetku, nerada bych naletěla. Usoudila jsem, že podpora pro školní nebo školičkářské kulturní akce v naší obci je potřebná. Vzala jsem dvě, na charitu slyším. V dnešní době dělat kulturu - víme, jak to vypadá. Pro dobrý účel ráda pustím chlup.Mrkající

To ale neměl být konec. Za pár dní jsem se doslechla, že po dědině chodily děti a vybíraly na akci, která asi bude tunelem. Nechala jsem si podrobně vysvětlit, co znalí usoudili. V ten moment kolem našich oken procházel maník, který byl taky s těmi dětmi. Mžikem jsem byla pár kroků za ním a mínila se dopídit informací z první ruky. Prý organizátor celé akce se schovává, není k dosažení, protože je pořád mimo. Teď se dalo předpokládat, že se bude ve "dvoře" něco dít a třeba tam získám kýžené informace přímo od zdroje.

Měla jsem štěstí. Na poslední chvíli jsem došla ke dvojici, která schovávala prádlo do domu a jasně měla namířeno k osobáku, který už měl otevřené dveře. Oslovila jsem muže, představila se a optala se, jestli ví něco o předmětné akci. A že bych měla zájem, aby mi přesně vysvětlil, co jsem to vlastně podpořila. Slušně se mi představil a s papíry v ruce, evidentně ve spěchu, začal vysvětlovat. Prý to není podpora kultury přímo ve školských zařízeních v obci. Vše prý souvisí s totálním bouráním budov ve "dvoře", který dříve tvořily asi čtyři budovy v jedné frontě. Koupil je kupec a vyboural vše zděné včetně střech tak, že z každého domu zůstala jen jedna vysoká nezajištěná zeď. Všechny teď tvoří souvislou zeď, uzavírající dvůr. Materiál je pryč, zůstalo jen rumisko a plevel. Z kamenů zde vyrostly "vysoké záhony": kamennými zídkami ohraničené jeden metr vysoké rozměrné záhony se základem skalky a pár rostlinami dýní, cibule a další zeleninou. Docela zajímavé útvary.

To mě ovšem teď nezajímalo. Ptala jsem se dál: kdo jsou, kdo o té akci ví, co s ní má obec, jak o všem míní organizátoři informovat zdejší občany a tak. Štíhlý slušný muž se vyjádřil v tom smyslu, že vše bude vysvětlovat občanům na veřejné schůzi obce. Namítla jsem, že tam velká účast nebývá a nevyřeší to podání zasvěcené informace lidem. Na otázku, k čemu oni použijí vybrané peníze a co je účelem akce, jsem dostala vysvětlení. Že se vybíralo na jakousi zálohu pro velkou akci, protože to bude dotovat EU a nějakou částku musí dodat organizátoři. Vybralo se málo, občané prý se do toho nehrnou. Vybírá se snad pořád i v okolních obcích. Má jít o nějaké jakoby letní umělecké nebo řemeslné aktivity, kde by se účastnili lidé z celé republiky i ze zahraničí. Zřejmě typu letní keramické školy, filmařského sympozia nebo kovářských setkání. K tomu zakoupili pozemek budov dvora, vybourali ho a hodlají zde postavit zázemí pro tyto aktivity hlavně pro mladé. Předávám, jak mi bylo vysvětlováno a jak jsem to pochopila. Organizátoři mají ještě další akce, jako je školka v Jihlavě a další. Naše akce je ve stádiu plánů a obhajoby projektu, bude na ni žádána dotace EU ve výši 15 milionů, u nás dětmi vybíraná částka prý půjde na spoluúčast. Majitelé tolik peněz do začátku nemají, proto tahle forma. Tolik o záměru.

Jednoznačně jsem mu tehdy řekla, že vše budu sledovat a pokud mi všechno dobře vysvětlí, napíšu o tom na svém blogu. Vím, že můj blog místní dost čtou a snad vysvětlení pochopí. Kdo nepůjde na onu schůzi obce, může čerpat informace prostřednictvím mého blogu. Dala jsem mu termín měsíc, ať si udělá čas, řekla kde bydlím a že ho čekám s argumenty. Čas skoro vypršel, nikdo nepřišel. Proto vznikl tento článek. Podrobného vysvětlení jsem se nedočkala. Evidentně dost spěchal, jedou prý na schůzku kolem té jihlavské školky.Nerozhodný Čekám dodnes. Dnes nebo zítra ještě udělám pokus se zviditelnit a upomenout na slib. Chci opravdu vědět, koho podpoří moje korunky.

Doufám upřímně, že organizátora schrastím a článek bude pokračovat nebo udělám další se zpřesněním dnešního povídání. Byla bych ráda, kdyby záměr byl od počátku dobrý, uskutečnění reálné a účel rozumný. Na galaprojekty v "mrtvém území" na rozhraní dvou vysočinských okresů moc nesázím. I když zase: je zde klid, místo klidné a osamělé, není do něho vidět. Jen doufám, že nevznikne nějaká pěstírna konopí nebo zázemí pro výrobu "značkových" podloudných oděvů a botů.Křičící

Článek vyznívá jakoby pesimisticky. To proto, abych napružila organizátory a nakonec se dozvěděla, jak to je a co skutečně jednou uvidím. Trochu života a mlaďochů bych uvítala. Hlavně, aby celá akce měla smysl a byla přínosná pro nás i pro zvané umělce. Či vlastně koho zde máme očekávat, kdo by zde trávil své letní studentské měsíce zájmovou nebo uměleckou činností. Známost se známými - co by za to i větší obec dala. Dočkáme se?

Kitty
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kelyš Kelyš | E-mail | Web | 9. srpna 2011 v 16:09 | Reagovat

Tak v těchto věcech jsem pesimista. 2x40 Kč? Tak jsi někomu zaplatila oběd. :-D
Ale kéž bych se mýlil. ;-)

2 Kitty Kitty | E-mail | Web | 9. srpna 2011 v 19:06 | Reagovat

[1]:Oběd? Penízky za všechen materiál vydaly na hodně obědů. Ale budu si to hlídat. Dnes tam zajdu, zítra tam zajdu... :-(  ;-)

3 Otavínka Otavínka | Web | 9. srpna 2011 v 19:18 | Reagovat

Milá Kitty,
jsem napnutá jak to dopadne. Taky jsem se už dvakrát nechala napálit a od té doby nedávám nic. Akorát kupuji kytičku měsíček a bílou pastelku, ale ostatní už pochybuji.
Otavínka

4 jezura jezura | Web | 9. srpna 2011 v 20:37 | Reagovat

Milá Kitty, promiň, ale já taky moc nevěřím ve šťastný konec. Od jisté doby na ulici nějakým "dvojicím" či jednotlivcům nic nedávám. Myslím si totéž co Kelyš. Promiň. :-(

5 Květa Květa | Web | 9. srpna 2011 v 21:06 | Reagovat

Já jsem tedy moc zvědavá, jak to celé dopadne. V dnešní době se nedá moc věřit nikomu, vždyť nás všude v médiích krmí samými podvody, tak není divu, že se pochybuje i o třeba dobře promyšlené akci. Věřím, že tomu příjdeš na kloub a pohlídáš to.... :-)

6 Kitty Kitty | E-mail | Web | 9. srpna 2011 v 22:08 | Reagovat

[4]:Jó, taky jsem byla ve střehu, když tvé  sousedce měnili okna za 120 tisíc s platbou napřed. A dopadlo to dobře. Tak zde sbírám informace a pohlídám si to. :-D

7 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 12. srpna 2011 v 17:05 | Reagovat

Nabádám k obezřetnosti.Já taky jsem už přestala dávat-nějak mě připadá,že se stále na něco vybírá.Dávám jiným způsobem-výroba panenek do nemocnic,návštěvy  a akce v pensionech,vymýšlení a postarání se o akce v našem klubu TP.Snažím se rozdávat radost a  pohodu. :-)

8 Kateřina Čechurová - TB GROUP Kateřina Čechurová - TB GROUP | E-mail | Web | 2. září 2011 v 12:06 | Reagovat

Dobrý den, vlastně chci poděkovat za tento článek.
Pro sdružení ŽuD jsme vyráběli zmiňované magnetky. Bohužel nám za ně není dodnes zaplaceno, i když doplatek měl být proveden k 31.7.2011 a statutární zástupce sdružení pan Chlup s námi komunikuje pouze přes email a to jen s výmluvami, že nemá na zaplacení. Telefon doposud nezvedá. Začali jsme tedy pátrat, jak to ve skutečnosti je a narazili i na tento článek.
Vzhledem k tomu, že prodej magnetek již běží, na účet sdružení chodí dotační příspěvky a ty jsou vybírány tak, že k dnešnímu dni je stav jejich účtu 0Kč, se začínáme domnívat, že vůči nám se jedná o podvod.
Ráda bych tedy veřejně vyzvala všechny, kdo mají pochybnost o zákonném působení občanského sdružení Život a umění Dešov či pana Martina Chlupa, aby mi napsali na email info@tbgroup.cz
Z naší strany byl pan Chlup vyzván, aby uhradil pohledávky do 5.9.2011. Neučiní-li tak, podáváme trestní oznámení na pokus o podvod.

9 Kateřina Čechurová - TB GROUP | Kateřina Čechurová - TB GROUP | | E-mail | 29. listopadu 2011 v 18:14 | Reagovat

Dobrý den. Po předání kolegovi z finančního oddělení se po několikanásobném  telefonování podařilo vymoci uhrazení naší pohledávky. V tuto chvíli mohu potvrdit, že vůči naší společnosti není žádný nesplacený závazek. Děkuji. Doufám, že magnetky poslouží dobré věci. Že se za vybrané peníze opravdu vytvoří HODNOTA, která bude k užitku těm, kterým má sloužit. Panu Chlupovi bych jen chtěla vzkázat, že pokud se k problémům bude stavět jako chlap, bude komunikovat, upřímně popíše problémy a předloží řešení, bude překvapen, kolik lidí / firem mu vyjde vstříc. Dělání mrtvého brouka naopak každého vytočí a dnes rychleji než kdy jindy končí podobné věci u rozhodčích soudů a exekutorských kanceláří. Podle mě úplně zbytečně, protože pokud se lidi dokáží domluvit, je to určitě lepší. S pozdravem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU