13 + 24 + 11

7. září 2011 v 15:37 | Kitty |  Jak žijeme na farmě
Včera jsem dělala inventuru v dýních...


Čísla v nadpisu článku jsou počty tří druhů dýní. Letos mi cukety nevzešly a Goliáše jsem nesadila. První jsou olejky - zelené se semeny bez slupky. Semena usuším a lupe je můj maskulínus, anžto mají být zdravé na prostatu. Proto ji má asi zdravou!Mrkající

Další druh jsou kulaté menší spíš bílé se zelenými proužky. Měla jsem je už loni a netuším, jak jsem k nim přišla. Jsou nejlepší pro zavaření na sladko, jsou křehké, snadno se loupou a mají silnou bílou dužninu.

Třetím druhem jsou dýňky oválné, taky spíš menší, ale mají velmi tvrdou žlutou slupku. Vlastně jim říkám špagetové. Oloupané můžu po odstranění vláken se semeny použít jako misky k zapečení masových náplní nebo dovnitř nalít marinádu a pak je zapečená eňo ňuňo.Úžasný Nebo když se špagetovina vydlabe, zůstane pevnější miska na zapečení náplně a se špagetovinou můžu ustrouhat brambory a s kořením je výborný bramborák.S vyplazeným jazykem

To jen k vysvětlení. Před chvílí jsem měla manévry, na které mě naverboval můj nejhorlivější. Včera u nás byla rodina (přes kombajnování) a zmínili se, že dýně můžou, ale mají málo. Spíš jen ty, co jsem jim utrousila jako vzorek mých zavařených dýni vloni. Asi za nic nestály, protože když otevřu sklinku našich k svačině, tak zmizí jako kyselina v molitanu. Proto dnes ty manévry!

Pepíno mě naléhavě zavolal, že prý mě nutné potřebuje. Měl nachystané dva pytle. A prý, do jednoho musíme dát dýně na Moravu sestře. Letos jich taky měla málo a navíc i to málo jí požraly srnky a zající v zahradě. Je tam klid a tak mají z čeho ukusovat. Půjde tam jedna obří olejka (pro mužskýho) a dvě menší a nějaké z ostatních. Pytel je plný, to bude radosti (a práce)!

Do druhého jsem měla dát dýně pro rodinu "přes kombajnování". Taky plný pytel. Sice mě mínil doběhnout, že ten těžký žok poveze na kole přes pět kilometrů do kopce, nakonec ale i s obsahem skončil rozumně v autě.

Jestě zůstalo kolem patnácti plodů. Zase nastává otázka: co s nimi? Některé půjdou asi dětem do školy na malování, některé větší jako objekt vyřezávání ksichtíků pro tvůrčí dušičky - jako každý rok. Včera už jsem začala s masivním zpracováním na zavaření kompotu. Velký hrnec mám uvařený jako základ dýňového zelí. Oběhnu sousedky a nějaké dýně se mi podaří vnutit aspoň pražákům. Z malých uvařím párkrát dýňovou krémovou polívku. A ostatní? Asi se postavím k plodům před dům a budu mávat na auta a nabízet zdarma. Ještě že nevzešly cukety a nemám Goliáše! To bych se z toho asi pos....a!S vyplazeným jazykem Letos byl na dýně úrodný rok všude...

Kitty 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 7. září 2011 v 15:49 | Reagovat

Vidím (teda čítam), že ozaj tráviš dni v činorodom ruchu! U mňa je to teraz podobné, makám s manželom na baráku, presádzam rastlinky...
Kittuš, chcela si riešiť obrázky cez skypa - ale nechodíš, takže neviem kedy to poriešime...papa :-)

2 jezura jezura | Web | 7. září 2011 v 16:19 | Reagovat

No Kitty, koukám, že máš ještě pořád co dělat. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale jsem zvědavá, co ještě všechno chceš před odchodem do nemocnice stihnout. :-)

3 Květa Květa | Web | 8. září 2011 v 10:00 | Reagovat

Já dýně nesadím, vždycky jen cukety. Letos mi naše Helen dala sazeničky ozdobných dýněk, těch mám na rozdávání. Někdy mi velkou dýni přiveze také Hela, tu si vždycky posadím do kuchyně na lavici do rohu, tam s námi bydlí do té doby, než se jí u nás přestane líbit a začně zákeřně zespodu plesnivět. Málokdy se mi ji podaří zavařit. Pořád je jiné práce a tak dýně musí čekat.
Například teď ještě stále řeším hrušky a příští týden budou červené papriky. Ty každý rok kupuji od pěstitelů. Papriky jsou krásně rozpůlené, bez jadýrek, umyté a za 25,- Kč kg s dovozem až do domu. Ty pak nakrájím na proužky a buď je zamrazím - do vaření, nebo je naložím do nálevu. jsou vynikající. Takže tak na světě!!! Měj se Kitty!!!!! :-D  :-D  :-P

4 helena-b helena-b | Web | 8. září 2011 v 10:24 | Reagovat

Ahoj, Kitty! Tvůj blog mi doporučila Květa, vidím, že tady byla před chvílí a také vidím, že měla pravdu, máš tu veselé čtení, ze kterého je patrné, že i sklizeň dýní může být dobrodružství. To mi povídej! Vím co to je, rozdělovat a nutit nadúrodu dýní, když je nikdo nechce. Letos velké dýně nebudou, prohrály jsme bitvu se slimáky. Jenom synovi se podařily menší. Ale zase jsme uhájili cukety. Tak také doma na zahradě válčíme, jak se dá. Zase se někdy přijdu kouknout. ;-)  :-P

5 Kitty Kitty | 8. září 2011 v 12:40 | Reagovat

[4]: Tak ahoj, dík za nákuk. Slimáci letos neměli šanci nebo cestu kolem sazenic dýní. Já si je předpěstovávám doma a ony pak už velké jim asi nechutnají. Letos to klidně mohli redukovat, co teď s tím? :-P

6 Bohunka Bohunka | 8. září 2011 v 13:04 | Reagovat

Ahoj Kitty,já letos jenom cuketky a to jen tak ze setrvačnosti.,ani jsem je moc krát nedělala.Dýně jsem nesela ,souseda jích má celé pole že si jích mám pobrat kolik potřebuji.a já jen dvě na dekoraci.Dýně nezavařuji.Měj se moc hezky i když u nás prší. :-)

7 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 8. září 2011 v 18:21 | Reagovat

O jedné dýni, jsem slyšel od otce trošku drsnou historku.
Nesnášenlivá klepna, měla na zahrádce hromádku hnoje od kozy. Zakládala ji střídavě, každý rok v protilehlém koutě.
Na starou hromádku nahodila hlínu a zasadila dýni na semínka. Měla vždy jen jednu případně dvě, ale obrovské dýně, plné semínek. Nechávala dýni uzrát, až zavadly listy a pak ji odvezla na zápraží na sluníčko, aby "došla".
Kluci ( můj táta s nimi ) měli zálusk na semínka a žebronili alespoň o pár na vysetí. Baba je opakovaně vyhodila během dvou let.
Byli větší a vymyslili plán. Až byla dýně před sklizní, vkradli se večer na zahrádku, dýni obrátili, nožem vyřízli díru a semínka vybrali do nůše. Aby nezůstala dýně prázdná, jako správní zloději ji použili,  jako záchod. Hřebíkem připíchli vyříznutou část a dýni převrátili do původní polohy. Starým koštětem zametli stopy. Když šli za týden v neděli do kostela, baba čekala hned za dveřmi a facky jen pršely. Prý ať, semínka se rozdělili, vyprali a usušili. Měli něco na zub a na setí příští rok taky.

8 Lucienne Lucienne | Web | 8. září 2011 v 21:14 | Reagovat

Čáu, moc pěkný blog, obsáhlý je dost :) Všimla jsem si Tvé rubriky "Úvahy a zkušennosti". Možná se to bude podobat těm mým (tedy, já mám jen úvahy a zamyšlení" atd. Nicméně, podívej se a můžeš i zhodnotit. Byla bych moc ráda, jelikož je mi 14 let, ráda publikuji články na blogu z filozofického hlediska a potřebuji trošku hodnocení mých článků. Tak Ti za to moc děkuji:) Přeji hezký večer.

9 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 8. září 2011 v 22:55 | Reagovat

No jo, s těmihle "plody" je někdy kříž ;) Kór když se jich urodí tolik... pěkná čísla jsou v nadpiisu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU A BRZY NA SHLEDANOU